Előszó
A falusi turizmus csak akkor lehet sikeres, ha a vendégfogadókat számtalan gyakorlati tanács segíti.
"A falusi vendéglátás mestersége" című könyvecske 1934-ben jelent meg, a Magyar Királyi Balatoni Intéző Bizottság kiadásában. A témára pályázatot írtak ki; a legjobbnak Sági Ernő Miklós dolgozatát ítélték, de a mű megjelenéséhez felhasználták Gáspárdy Aladár és Irsai Szabó Tiborné gondolatait is. Ma is helytálló és megszívlelendő a több mint fél évszázados megállapítás:
"...Arra kell tehát törekednünk, hogy a külföldiek útját hozzánk irányítsuk, utazási kedvüket hazánk iránt fokozzuk, természeti szépségeink, műkincseink, gazdag múzeumaink és népszokásaink iránt kíváncsiságukat felkeltsük. Ha ezután az idegeneket sikerült hazánkba hívni, csalogatni, fogadjuk őket szeretettel, halmozzuk el őket minden figyelemmel. Velük szemben legyünk kedvesek, szolgálatra készek, nemcsak azért, mert ezt kívánja tőlünk a nemzeti becsület, a híres vendégszeretet, hanem saját érdekünk is. A vendég ugyanis nem ingyen akar nálunk lenni. Mindent jó pénzen megfizet, a lakást, az élelmet, a fáradtságunkat."
A falusi turizmus Magyarországon az 1980-as évtized végén indult újra fejlődésnek. Hazánk éghajlati, természeti adottságai, a szépséget és nyugalmat árasztó vidéki környezet, a falvakban megőrzött népi kulturális értékek, a magyar vendégszeretet, a megváltozott gazdasági körülmények, a külföldi és hazai vendégek növekvő érdeklődése biztos alapot teremt további fellendüléséhez, kiszélesítéséhez.
A magánszálláshelyek idegenforgalmi célú hasznosítását szabályozó 110/1997. (VI.25.) Kormányrendelet is ezt a célt szolgálja.
A falusi vendéglátásról beszélve elsősorban a nyugalmat, a természeti közelséget biztosító vendéglátásra gondolunk, ahol:
- a házigazda kisszámú vendégszobát tart fenn (legfeljebb öt szobát, a hasznosított ágyak száma a tízet nem haladja meg),
- a háziasszony saját főztjével gondoskodik vendégei részleges vagy teljes étkezéséről.
A vendégfogadó saját otthonába fogadja be a vendéget, lakásának egy részét alakítja ki erre a célra. A vendég a házigazda lakókörnyezetből kapja az első benyomást.
Vissza