1.067.073

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A táplálás és gyarapodás zavarai

Sérült gyermekek ellátásának sajátosságai

Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A könyv szerkesztése során sokat töprengtünk azon, hogy a fogyatékos gyerekek gyarapodási, evési nehézségeinek felismerésével és kezelésével foglalkozó írások elé milyen bevezető sorok illenének.... Tovább

Előszó

A könyv szerkesztése során sokat töprengtünk azon, hogy a fogyatékos gyerekek gyarapodási, evési nehézségeinek felismerésével és kezelésével foglalkozó írások elé milyen bevezető sorok illenének. Fejtörést jelentett az is, hogyan jelenítsük meg a probléma szerteágazó kérdéseit, beleértve annak társadalmi vetületét is. Végül egyik szerzőtársunk javaslatára úgy döntöttünk: az előszóban arról írunk, hogyan született meg a könyv ötlete, és hogyan lett az ötletből valóság.
1996 telén egyik holland barátunk, aki munkatársaival együtt már évek óta azon fáradozott, hogy segítséget adjon a kelet-magyarországi régió fogyatékosokat ellátó intézményeinek, azzal keresett meg bennünket, hogy volna-e javaslatunk egy szerény összeg felhasználására, amit a halmozottan sérült gyerekek életfeltételeinek jobbítására szántak. Azt válaszoltuk, hogy a legszorítóbb hiányosságot az evési/gyarapodási zavarok adekvát kezelése jelenti, mivel ezzel a kérdéssel szinte senki sem foglalkozik hazánkban. A Debreceni Gyermekrehabilitációs Központban közel két éve használtunk ugyan már egy vizsgálati protokollt, és ennek alapján igyekeztünk terápiás programokat is végezni, de még alig volt gyakorlati tapasztalatunk.
Röviddel ezutána a SOFT Tulip Alapítvány jóváhagyta a programot. Az általuk folyósított pénz viszont csak arra volt elegendő, hogy két-három holland szakember néhány napos gyakorlati képzést tartson Debrecenben. Azt nem várhattuk, hogy ez a rövid továbbképzés elegendő legyen a magyarországi gyakorlat megváltoztatásához és ahhoz, hogy a magyar szakemberek figyelmét ráirányítsa erre - mind ez idáig mostohán kezelt - problémára. További terveket kellett tehát megfogalmaznunk, és újabb anyagi források után kellett néznünk. Az EGIS Nutciria egyik vezető munkatársa biztosított bennünket cége támogatásáról. Így vált lehetővé, hogy 1998 januárjában országos továbbképző konferenciát rendezzünk Debrecenben.
A konferencián a gyakorlati képzésben is oroszlánrészt vállaló két holland vendégelőadó mellett mintegy 20 hazai szakember tartott előadást az ország minden részéről érkező, közel 200 résztvevőnek. Az egymást követő előadások a halmozottan sérült gyermekek étkezési, gyarapodási problémáinak számos aspektusát bemutatták az étkezéssel összefüggő funkciók zavaraitól (táplálás, táplálási módszerek, nyelés, emésztés stb.) s ezek következményeitől a probléma felismerésének, kivizsgálásának és adekvát befolyásolásának módszerein át a rehabilitációs és pszichés vonatkozásokig.
A hasznos és tartalmas előadásokat hallgatva döbbentünk rá, hogy erről a fontos és speciális témáról szinte alig van magyar nyelvű irodalom. Nyomban el is határoztuk egy olyan kiadvány összeálíltását, amelyben az étkezéssel és gyarapodással kapcsolatos problémák, illetve a kérdés orvosi, gyógypedagógiai, pszichológiai és egyéb aspektusai egyaránt megtalálhatók. Az elhatározást megvalósítás követte: vállaltuk a szerkesztést, Cholnoky és Lakatos professzorok, valamint Oroszlán docens a lektorálási teendőket. A konferencia előadói - felkérésünkre - lelkesen hozzáfogtak a monográfia cikkeinek megírásához.
A könyv, amelyet szeretettel ajánlunk az érdeklődők figyelmébe, egy év alatt készült el, és 1999 márciusában jelenik meg a PRRO Bt. gondozásában. Hálásak vagyunk mindazoknak, akik akár szakmai munkájukkal, akár anyagi támogatással előmozdították a monográfiai kiadását. Reméljük, hogy a kötetben fellelhető ismeretek és szakmai tanácsok egyaránt segítenek a szülőknek és szakembereknek a sérült gyermekek evési problémáinak feltárásában és orvoslásában.
Debrecen, 1999. január 19.
Vekerdy Zsuzsanna
Oláh Éva Vissza

Fülszöveg

Vekerdy Zsuzsanna és Oláh Éva hiánypótló munkára vállalkozott, amikor szakemberek széles körét bevonva könyvet szerkesztett a sérült gyermekek speciális táplálási, étkezési igényeiről és gyarapodási zavarairól. A munka a kérdéskör valamennyi vetületét tartalmazza: rávilágít a háttérre, segítséget nyújt a kórismézéshez, és irányt mutat a kezelés számára. Tekintettel arra, hogy nemcsak orvosi-biológiai problémáról van szó, a könyv minden bizonnyal nagy segítséget jelent majd az orvosokon kívül a sérült gyermekek speciális igényeivel foglalkozó egészségügyi szakemberek széles körének, nevelőknek, szülőknek egyaránt.
Prof. dr. Kosztolányi György
Pécsi Orvostudományi Egyetem

Vekerdy Zsuzsanna és Oláh Éva új könyve a klasszikus gyermekgyógyászat egyik alapkérdésétől indul, nevezetesen a táplálkozás zavaraitól, ám eljut a sérült gyermekek ellátásnak sajátosságaihoz. A neves szerzőgárda jól reprezentálja a gyermekorvosláson belüli speciális határterületeket. A szerkesztők megtalálták... Tovább

Fülszöveg

Vekerdy Zsuzsanna és Oláh Éva hiánypótló munkára vállalkozott, amikor szakemberek széles körét bevonva könyvet szerkesztett a sérült gyermekek speciális táplálási, étkezési igényeiről és gyarapodási zavarairól. A munka a kérdéskör valamennyi vetületét tartalmazza: rávilágít a háttérre, segítséget nyújt a kórismézéshez, és irányt mutat a kezelés számára. Tekintettel arra, hogy nemcsak orvosi-biológiai problémáról van szó, a könyv minden bizonnyal nagy segítséget jelent majd az orvosokon kívül a sérült gyermekek speciális igényeivel foglalkozó egészségügyi szakemberek széles körének, nevelőknek, szülőknek egyaránt.
Prof. dr. Kosztolányi György
Pécsi Orvostudományi Egyetem

Vekerdy Zsuzsanna és Oláh Éva új könyve a klasszikus gyermekgyógyászat egyik alapkérdésétől indul, nevezetesen a táplálkozás zavaraitól, ám eljut a sérült gyermekek ellátásnak sajátosságaihoz. A neves szerzőgárda jól reprezentálja a gyermekorvosláson belüli speciális határterületeket. A szerkesztők megtalálták az arányokat az étkezési zavarok köré csoportosítható genetikai és környezeti tényezők, neurogén és motoros nyelészavarok, parenterális és enterális táplálás speciális elvei és technikája, valamint a lehetséges rehabilitáció gyakorlati példái bemutatásában. Az arányosan összeállított könyvet haszonnal forgathatják gyermekorvosok, dietetikusok, pszichológusok, orvostanhallgatók, rehabilitációval foglalkozó szakemberek és nem utolsósorban a sérült gyermekek szülei. Egy szakkönyv sikerét az eladott példányszámmal szokták jellemezni. Vekredy Zsuzsanna és Oláh Éva új könyvének sikerét a sérült gyermekek jobb ellátása is jelezni fogja.
Prof. dr. Tulassay Tivadar
egyetemi tanár
Semmelweis Orvostudományi Egetem
I. sz. Gyermekklinika igazgatója Vissza

Tartalom

Előszó7
Bevezető
Vekerdy Zsuzsanna: Az étkezés, az evés és a táplálás jellegzetességei halmozottan sérült gyermekekben9
Genetikai és környezeti tényezők szerepe az étkezési zavarok létrejöttében
Oláh Éva: Értelmi fogyatékosság mint a táplálkozási zavarok egyik oka19
Fedor István: A kisgyermekkori evészavarok fejlődési pszichopatológiája29
Lente György: Az étkezési zavarok és az anya-gyermek közötti kapcsolat összefüggései39
Mojzesné Székely Katalin: "Megmondod, mit eszel, s megmondom ki vagy..."48
Gyermekgyógyászati problémák sérült gyermekek evési-gyarapodási zavaraiban I.
Amíg a táplálék a gyomorba eljut - nyelészavarok speciális következményei
György Ilona: Fokozott nyálfolyás cerebralis paresisben52
Berényi Marianne: A neurogen dysphagia korai diagnosztikája és terápiája58
Dolinay Tamás: A gastrooesophagealis reflux korszerű szemlélete és terápiájának lépcsői71
Nagy Béla: A táplálék-aspiráció és következményei halmozottan sérült gyermekekben79
Gyermekgyógyászati problémák sérült gyermekek evési-gyarapodási zavaraiban II.
A gyarapodás nehézségei
Polgár Mariann: Sérült gyermekek táplálkozási zavarai82
Velkey György: Sérült gyermekek parenterális táplálása90
Sólyom Enikő: A krónikus obstipáció életmódi, étrendi prevenciója és kezelése97
Rákóczy György: Tapasztalataink a percutan edoscopos gastrostomával103
Az evési zavarok rehabilitációja I.
Terápiás elvek és a terapeuták képzése
Kathalinje Schellekens - Ingrid van Helsdingen: A táplálkozási zavarokkal küzdő gyermekek funkcionális felismerése és a terápia fő alapelvei109
Henter Izabella: A gyakorlati dietetika mint a halmozottan sérült gyermekek rehabilitációjának része119
Szilágyi Mária: Hasznos tudnivalók a gyermekek egészséges fogazatának megőrzésével kapcsolatban137
Márkus Eszter: Halmozottan sérült gyermekek étkezési zavarai - Gyógypedagógiai megközleítés és a téma megjelenése a gyógypedagógus-képzésben141
Balogh Ildikó: A gyógytornászképzés tartalmi megoldási lehetőségei az étkezési zavarok kezelésében150
Az evési zavarok rehabilitációja II.
Intézményi gyakorlat példái
Vekredy Zsuzsanna: Diagnosztikus protokoll használata154
Pethő Ágnes: Étkezési zavarok megelőzése sérült csecsemőknél és kisgyermekeknél165
Kertész Gabriella - Kovács Ilona: Az otthoni rehabilitáció eszközeinek biztosítása a rehom hálózat segítségével168
Ingrid van Helsdingen: Táplálkozási zavarokkal küzdő gyermekek problémáinak multidiszcilpináris megközelítése a Blue Bird-ben175
Kováts Enikő: Halmozottan sérült gyermekek etetésterápiája az intézeti gyakorlatban183
A könyv szerzői189
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem