Előszó
Vegytan.
1. A levegő.
Földünket levegő veszi körül. A levegőt azonban nem látjuk, mert sem színe, sem önálló alakja nincs. Szagát sem érezzük, meri a tiszta levegő szagtalan. Nagy városok és...
Tovább
Előszó
Vegytan.
1. A levegő.
Földünket levegő veszi körül. A levegőt azonban nem látjuk, mert sem színe, sem önálló alakja nincs. Szagát sem érezzük, meri a tiszta levegő szagtalan. Nagy városok és zsúfolt, szellőzetlen helyiségek levegője sok ártalmas anyagot tartalmaz. Kint a szabadban, különösen erdőkben, kertekben, növények között tiszta, egészséges levegőt találunk. Ezért keresik fel a városi emberek a kiránduló helyeket s a betegek az erdős, hegyes vidékeket.
Ha a szabadban tartózkodunk csendes, szélmentes helyen, a levegőt nem élvezzük. Azonnal meggyőződünk azonban létezéséről, mihelyt a szél fújni kezd. A fák levelei mozognak, az ágak hajladoznak, a földről por csap fel a magasba. Megmozdult a levegő, szél fúj. A szél a levegő mozgása.
Gyakran tapasztalhattuk, hogy a levegő mozgása (a szél) milyen nagy károkat okoz. Hatalmas ereje évtizedes fákat is képes kidönteni s kerítéseket, háztetőket tép le. Egyes vidékeken a szélvihar. az orkán óriási károkat okoz.
Az ember a szél erejét is a maga hasznára tudja fordítani. Gondoljunk csak a szélmalomra, a vitorlás hajóra, a napjainkban fölfedezett rotorra. A gyermekek kedvenc játékát a forgót és a sárkányt, úgyszintén, a léggömböt és a léghajót is a levegő mozgása hajtja. Nem nagyon régen még a léghajót a szél oda vitte, ahova akarta, mert a kormányozható léghajó és a repülőgép új találmány. A levegő tulajdonságainak tanulmányozása, megismerése és sok kísérletezés, próbálgatás után sikerült csak az embernek a levegőt is hatalmába kerítenie. Ma már a szárazföldön, a vizén és a levegőben is az ember az úr.
Ismerkedjünk meg mi is a levegővel!
Vissza