Előszó
Részlet a könyvből:
"A kiindulási anyagok lehetnek: nyersanyagok, alapanyagok és segédanyagok.
Nyersanyagok: természetes (szerveden vagy szerves) eredetű anyagok, amelyek a technika adott fejlettségi fokán gazdaságosan felhasználhatók ipari termékek készítésére. A nyersanyagok lehetnek ásványi (pl. szén, kőolaj, fémek ásványai, kő, homok, grafit, kén, kősó, apatit, ásványi sók), növényi (pl. szénhidrátok, fehérjék, olajok, cellulóz, alkaloidok) és állati eredetűek (hús, tej, méz stb.)
Alapanyagok: más termelőfolyamatokban előállított kiindulási anyagok (pl az ammónia a salétromsavgyártás alapanyaga).
A segédanyagok a termék tulajdonságait javítják vagy a gyártást megkönnyítik (pl. emulgeátorok, katalizátorok, adalékok).
A tudatos tevékenységet gyártásnak nevezzük, ez a termelés során a műveletek és folyamatok meghatározott sorrendjét jelenti.
Gyártáskor keletkezik a termék, amely lehet főtermék, melléktermék és hulladék.
A vegyipari technológia a vegyipari termelés tudománya, amely az anyagok gyártásával kapcsolatos fizikai és kémiai változásokat és az azokat befolyásoló gyakorlati tényezőket vizsgálja. Foglalkozik a fizikai változásokat létrehozó műveletekkel, a kémiai változásokat eredményező folyamatokkal, az ezekhez szükséges gépekkel és berendezésekkel is.
A vegyipari technológia alkalmazott tudomány, szintetizáló jellegénél fogva támaszkodik más alaptudományok (fizika, kémia, fizikai kémia, géptan) ismereteire, amelyek az anyagok kémiai, fizikai tulajdonságait, az átalakításukhoz nélkülözhetetlen törvényszerűségeket, gépeket és készülékeket ismertetik. A gyártáshoz szükséges folyamatokat meghatározó paraméterek értékelésének, vezérlésének alapjait a mérés- és szabályozástechnikai ismeretek adják. Az eljárások végzését a technológiai előírás szabályozza. Munka közben minden dolgozónak be kell tartania a tűz-, munka- és balesetvédelmi utasításokat és a környezetvédelmi, a minőségbiztosítási előírásokat."
Vissza