Előszó
A Vegyipari Műveleti Gyakorlatok első kiadása 1963-ban jelent meg. Azóta egy-két évenként új kiadása vált szükségessé, állandóan bővülő tartalommal, a félüzemi laboratóriumunk fejlesztésének...
Tovább
Előszó
A Vegyipari Műveleti Gyakorlatok első kiadása 1963-ban jelent meg. Azóta egy-két évenként új kiadása vált szükségessé, állandóan bővülő tartalommal, a félüzemi laboratóriumunk fejlesztésének mértékében. Így az 1. kiadásban (1963) 9 gyakorlat, a 2. kiadásban (1965) 12 gyakorlat, a 3. kiadásban (1967) 18 gyakorlat, a 4. kiadásban (1968) 22 gyakorlat szerepel, míg a jelen 5. kiadás 25 gyakorlat leírását tartalmazza. A Vegyipari Műveletek c. tárgy félüzemi gyakorlatai az elmúlt hat évben nemcsak számszerűen növekedtek a számolási gyakorlatok rovására, hanem igen nagy segítséget kaptak azáltal, hogy 1966 óta a Vegyipari Géptan Tanszék nyári kéthetes gyakorlatai jó alapvetésnek bizonyultak félüzemi gyakorlataink számára. Így bizonyos bevezető mérések végzése (ventillátor karakterisztikája, mérőperemes, Pitot-csöves, Prandtl-csöves mérés stb.) nem terheli félüzemi gyakorlatainkat.
A jegyzet teljesen átdolgozott, új kiadása szükségessé vált azért is, mivel több olyan gyakorlat van, amelyben azonos mérőeszközök, vagy kísérletezési elvek szerepelnek segédeszközként és célszerű volt ezeket egy közös általános bevezető részben összegyűjteni. Ezért a jegyzet, jelenlegi formájában, három részre tagozódik:
A) Általános rész (a félüzemi kísérletezés alapelvei, általános mérőberendezései és a félüzemi laboratórium leírása);
B) A tulajdonképpeni mérési gyakorlatok (jelenleg 25);
C) Általános segédgrafikonok a mérések kiértékeléséhez. Ez utóbbi részben csak a legfontosabb grafikonokat gyűjtöttük össze; természetesen esetenként felhasználandók a Vegyipari Műveletek eddig megjelent I. II. III. ábrafüzetében és a Vegyipari Műveleti Számítások I. II. kötetében közölt grafikonok is.
A Vegyipari Műveleti Gyakorlatok jelen formájában nem csupán a III. és IV. évben elvégzendő gyakorlatok segédlete, hanem a házi feladatokként kiadott méretezési feladatokhoz is segítséget óhajt nyújtani. Hasonlóképpen remélhetőleg a technológiai tanszékek gyártervezéséhez is hasznos segédletnek fog bizonyulni.
Vissza