Előszó
A műszaki oktatásban döntő szerepe van az adott szakterületen alkalmazott ismeretek gyakorlati megoldásának. Az oktató-nevelő munkának egyik sarkalatos és egyben legnehezebb területe az ismeretek elsajátítását, begyakorlását lehetővé tevő feladatmegoldó-problémamegoldó tevékenység megszervezése, előkészítése, a feladatok kiválogatása stb.. Ehhez a munkához kíván segítséget adni e sokéves hiányt pótló vegyipari feladatgyűjtemény a szaktanárok munkájához és a tanulók felkészüléséhez, a feladatok megoldásához a képesítő vizsgák, szakmai tanulmányi versenyek anyagainak összeállításához.
Az évek hosszú során összegyűjtött érettségi-képesítő vizsgák írásbeli feladatai az Országos Szakmai Tanulmányi versenyek feladatai átdolgozott, javított és válogatott formába kerülhetnek most általános, iskolai felhasználásra. A vegyipari szakterület szakmai anyaga került feldolgozásra e feladatgyűjteményben (általános vegyipari, könnyűvegyipari), melyek anyagait a szakfelügyelet, majd szaktanácsadás az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium irányításával és támogatásával. Elsőként szaktanári segédletként került korlátozott példányszámban kiadásra, majd ezt követően a tapasztalatok felhasználásával került átszerkesztésre az anyag iskolai, általános alkalmazás céljára. A Feladatok és Megoldások egy-egy kötetben jelennek meg a sokoldalú használhatóság érdekében. Dicséret illeti a kiadót az igen nehéz kiadási, nyomdai feladatok megoldásáért, a kivitelezés példaszerű megvalósításáért.
A Feladatgyűjtemény tartalmában hét szakterület anyagát dolgozza fel. Természetszerűleg a fő szakmai területeken belül a részterületek tematikus rendszerbe kerültek feldolgozásra. A feladatok fő- és altémakörei nem fedik le a teljes szakmai területet, azok bővítésére, átalakítására a felhasználás során szerzett tapasztalatok alapján korrigálásra az újabb kiadásoknál lehetőség nyílik. A két kötetben való szerkesztés lehetőséget ad a szaktanároknak is, vagy a képesítő vizsgák, szakmai vetélkedők alkalmával feladatok kijelölésére.
A Megoldásokban egy lehetséges megközelítésben mutatjuk be a feladatmegoldás gondolatmenetét, a részeredményeket - külön kiemelve azokat (pl.: a margón kívül) - a végeredményeket. Itt kérjük a szaktanár kollégákat arra, hogy saját példaanyagaikkal is segítsék az esetleges hiányok pótlását, észrevételeiket pedig tegyék meg a hibák korrigálására. A Feladatgyűjtemény és Megoldás a vegyipari szakterületeken is, hasonlóan a már e sorozatban megjelent Feladatgyűjteményekhez, Megoldásokhoz felhasználhatók a szakképzés valamennyi fokozatán (szakmunkásképzés, - átképzés, szakközépiskolai képzés, gimnáziumi képzés, iskolán kívüli szaktanfolyamok stb.). Az egyes szakterületi anyagok a szakképzés jellegének megfelelően kiegészítik egymást, ezért célszerű, ha az iskola rendelkezik a sorozat könyveivel (Megjelentek: Műszaki ábrázolás I-II., Gépészet-géptan, Gépipari technológia, Gyengeáramú, Erősáramú, Előkészületben: Melegüzemi és Ruhaipari feladatgyűjtemények és megoldások).
Vissza