Előszó
A kémia az anyagok tulajdonságaival, minőségi átalakulásukkal foglalkozó tudomány. Az átalakulás során az anyagok molekuláris szerkezete megváltozik, s ennek következtében megváltoznak tulajdonságai is. Ezért mindazokat az anyagokat, amelyeket a természettől nem kapunk meg készen, vagy nem olyan mennyiségben és minőségben, mint ahogy azt igényeljük, vegyi úton igyekszünk előállítani. Ezzel foglalkozik a vegyipar, amelyre a kémiai folyamatok és a vegyipari műveletek jellemzők.
A vegyipar fontosságát mutatja, hogy termékeivel az élet valamennyi területén találkozunk. A kémiai módszerek tért hódítanák a többi iparágban és a mezőgazdaságban is. A kemizálás jelentkezik az energiatermelésben (energiahordozók átalakítása), az iparban, éspedig a szűkebb értelemben vett vegyiparon, a kimondott vegyitermékek (kénsav, marónátron, klór, műanyagok, festékek, robbanóanyagok, gyógyszerek stb.) előállításán kívül a nehéziparban (fémek előállítása, korrózióvédelme stb.), a könnyűiparban (papír-, műszál-, textilgyártás és kikészítés, bőrgyártás stb.), az élelmiszeriparban (cukor-, szeszgyártás, konzerválás, stb.), az építőiparban (építőanyagok, kötőanyagok gyártása) és a mezőgazdaságban (növényvédelem, műtrágyázás stb.).
Mindebből következik, hogy vegyipari üzemeink a korszerű termelés megvalósításához nem nélkülözhetik a jól képzett, általános és szakmai műveltséggel egyaránt rendelkező szakembereket, a vegyipari szakmunkásokat.
Állandóan fejlődő vegyiparunk mind sokoldalúbb, képzettebb szakmunkásokat igényéi.
A vegyipari szakmunkásoknak elméleti és gyakorlati szakmai ismeretekre van szükségük. Elengedhetetlen a gépek és készülékek ismerete, hiszen tevékenységük túlnyomó része ilyen üzemi berendezések kezelése, működésük ellenőrzése és ezek karbantartása.
A vegyipari szakmunkás egyrészt vegyész, mert ismernie kell a technológiai követelményeket, a vegyianyagok tulajdonságait, a termék minőségi előírásait, a betartandó munkafogásokat; másrészt géplakatos, mert a rábízott gépeket, készülékeket kezelni, indítani, leállítani, elzárni, nyitni, sőt ápolni, javítani és karbantartani kell. Ehhez ismernie kell a gépek szerkezetét és a kézi megmunkálásokat.
Vissza