Előszó
A középjátékok gyakran olyképen bonyolítódnak le, hogy csak kis haderők maradnak a táblán, ilyenkor azután alkalma nyílik a játszók egyikének vagy másikának a játékot teljes biztonsággal révbe juttatni.
Ha a játszók közötti ötlet és kombináló képesség-különbözet már nem szerepel mini döntő erő, vagyis ha a kapcsolatos lépések a táblán leszámolhatók, ott vagyunk a végjáték szilárd talaján.
Áldozatra alapozott meglepő rajtaütés itt csak elvélve fordul elő és így a tapasztalat szerezte tudás, a sakk-kutatók szorgos munkájának ismerete, megértése, biztosabb győzelmet hoz, mint a megnyitásban elméleti készültség.
A végjáték-tanulmányozás, bár külön munkát igényel, nagyon ajánlatos és hasznos. Könyvünk első részében közölt mattadások tudása nélkül, nagyon sok játékot nem is tudnánk megnyerni.
A végjátékanyag azonban olyan óriási nagy tömeg, hogy kimerítő ismertetőére sakk-tankönyvekben elegendő hely nincsen, az önálló művek viszont mindig csak részmunkák. Könyvünkben a legszükségesebbeket adjuk, mindenből egy keveset, és ez is csak inkább irányítás; la tanulmányozónak nem egyszer önerejéből kell a javasolt vagy saját útján célba érni, A részlet-eltéréseket aprólékosan boncolgatni fölösleges is, mert ez mindenkor könnyen kiszámítható véges játék és az eltérő utak megtalálása nem okoz nagy munkát, különösen, ha a megadott áthasonuló és maradandó megállapításokhoz és útbaigazításokhoz tartjuk magunkat.
A mester cím feltételezi a végjátékban tökélyt, itt mutatható be a tudás!
A középjáték és végjáték közötti eltérést azonban csak az tudja érzékelni és megérteni, aki mindkettővel behatóan, tudatosan foglalkozott.
A végjátéknak más a törvénye mint a középjátéknak vagy a megnyitáselméletnek. A sakkbábok egymásközti értéke a játék vége felé módosul. A király, akit eddig óvtunk, maga is minit erős és hatásos szereplő vesz részt a közvetlen harcban. A bakancsos, előnyomulása szerint, lépésről-lépésre erősödik és a végén már az ellenséges vezérrel is dacol. A tüzér nem bir sem a lövésszel, sem a huszárral és a vezér is kénytelen gyakran békét kötni a tüzér és baka elleni harcában. A középjátékban oly hatásos huszárpár, magára maradva nem tud mattot adni.
Tudnunk kell tehát, miként módosul tisztjeink, bábjaink hatóereje a végjátékban, hogy azután a középjátékban az egyszerűsítést, lebonyolítást, ennek megfelelően irányítsuk.
Vissza