Előszó
Az ELTE BTK levéltár szakának hatvanadik évfordulójának tiszteletére megjelenő kötet összeállítása és szerkesztése egy korábbi feldolgozásra támaszkodva a hallgatók kezdeményezésére kezdődött meg 2008 őszén. A szak és a levéltáros szakma vezetőinek folyamatos segítségével és támogatásával született meg a kötet, amelyhez nagy segítség volt az ötvenedik évfordulóra, 1999-ben elkészült kézirat is.
A kötet hármas szerkezetű, elsőként a Borsodi Csaba és Szögi László által írt bevezető a szak történetét tekinti át a kezdetektől napjainkig. Ezt követi időrendben a visszaemlékező írások sora, majd az ELTE BTK levéltár szakán végzettek életrajzi adattára zárja a kötetet.
A visszaemlékezésekre való felkéréseknél az egyik fő szempont volt, hogy minden évtizedből és területről legyenek visszaemlékezők. Fontos volt az is, hogy olyan tanárokat is megszólaltassunk, akik - jóllehet a levéltár szakot nem végezték el - több évtizedes oktatói pályájuk során bőséges tapasztalatot szereztek a szak történetéről. A felkértek körének kijelölését e szempontok miatt hosszú, nehéz viták előzték meg. Felkérésünkben arra kértünk választ, hogy miként kerültek kapcsolatba a szakkal, milyen emlékek fűződnek az egyetemi évekhez, a tanárok közül kik voltak nagy hatással pályájukra, és a szakon elsajátítottak hogyan hatottak későbbi pályafutásukra, esetleg egyetemi oktatóként milyen tapasztalatokat szereztek. A visszaemlékezők Párizstól Gyergyószentmiklósig, Rómától Budapestig ösztönzőleg és bátorítólag reagáltak felkérésünkre, támogatásukat, segítségüket és írásaikat ezúton is hálásan köszönjük.
Az írásokból feltárul egy szak, és azon keresztül egy tudományág története is. Különösen érdekes volt, hogy ki milyen irányból közelítette meg a kérdést. A visszaemlékezéseknek köszönhető a kötet címe is, amelyet Bernád Rita írásából vettünk át, a Jeremiás próféta könyvéből (32,14) való bibliai idézet első sorát: „Vedd ezeket az iratokat: a lepecsételt birtoklevelet és annak nyitott másolatát és helyezd el őket cserépedényben, hogy sokáig megmaradjanak."
Az adattári résznél nagy segítséget jelentett az 1999-ben, az ötvenedik évfordulóra Szögi László tanár úr összeállításában Gecsényi Patrícia, Koltai Gábor, Haász Réka, Kaba Eszter, László Zsófia akkor hallgatók közreműködésével már megszerkesztett adattár. 2010 februárjában több száz egykori levéltáros hallgatót kerestünk meg kérésünkkel, hogy adataikkal frissítsék és gazdagítsák a tíz évvel korábbi adattárat. Arra törekedtünk, hogy minden levéltár szakot végzetthez eljuttassuk megkeresésünket, ez azonban sok esetben nem sikerült. Ennek ellenére több. mint háromszáz egykori hallgatóval sikerült kapcsolatba lépni. Az adatgyűjtés során szinte az egész magyar levéltáros társadalom megmozdult, és segítette munkánkat, amit ezúton is nagyon köszönünk mindannyiunknak. Őszintén sajnáljuk, hogy mégis számos olyan levéltáros adatai maradtak ki a kötetből, akik meghatározó szerepet játszottak az elmúlt évtizedekben a szakma életében.
Évfolyamtársaink, barátaink mindvégig figyelemmel kísérték a kiadvány alakulását, sokat és sokféleképpen segítettek. Különösen nagy köszönettel tartozunk Bak Borbálának, Borsodi Csabának, Gecsényi Lajosnak, Oborni Teréznek, Petri Editnek, Reisz T. Csabának és Szögi Lászlónak, akik a kötet összeállításában segítségünkre voltak, tanácsaikra és támogatásukra bármikor számíthattunk.
Vissza