Előszó
A történeti hűség kedvéért el kell mondanunk, hogy e mű korábbi kiadását a szerzőnek, Tóth Sándornak elhunyta gátolta meg. Kilenc év múlt el, míg a Törökszentmiklósi Bercsényi Miklós Gimnázium kebelében működő Helytörténeti Szakkör ismét ráirányította a Városi Tanács figyelmét, mint olyan szükségletre, aminek a kielégítése a helység lakosainak régi kívánsága.
A közreadását előkészítő munkálatokat megkönnyítette, hogy szerző 1947-ben, a Városi Tanács megbízásából sajtó alá rendezte több évtizedre visszanyúló kutató munkájának eredményét. A műre vonatkozó szakszerű értékelést Dr. Galla Ferenc pápai prelátus, egyetemi tanár, Dr. Révész Imre püspök és Dr. Szabó István egyetemi tanár 1948-ban a szerzővel és Városi Tanáccsal közölték. Útmutatásukat Tóth Sándor magáévá tette, szándékában is volt a mű átigazítása, átdolgozása, de ez, elhunyta miatt, elmaradt.
Az ajánlott és Tóth Sándor által is tervbe vett átrendezés nehézségei, a mű átnézése alkalmával nyilvánvalókká váltak:
1. A felhasznált levéltári anyag pótolhatatlanul megsemmisült. így a mű forrásmunkának tekintendő.
2. Az átdolgozás - nem a szerző által - hosszú kutatómunkával jár, amelynek bevégzése kilátástalan.
3. A szerző főképpen a helység lakosainak igényét tartotta szem előtt, de egyúttal ezt figyelembe véve, a szakemberek is megtalálhatják benne a számukra megfelelőt. (Az átdolgozás nem pótlásokra, téves adatok kiküszöbölésére, hanem egyes részek összevonására, mellőzésére törekedett volna.)
Ezeket egybevetve, a Helytörténeti Szakkör úgy gondolta, hogy érintetlenül bocsátja útjára, mert így tesz jó szolgálatot a helység lakosainak, és nem utolsó sorban a szerző iránti tisztelet és kegyelet is ezt kívánja. A helység élete nem befejezett és így a története sem.
A felderítetlen részeket, és azt, ami előttünk van, lesz alkalom írásba foglalni, ha világosságra kerül, vagy múlttá válik.
Itt is érvényesül a tétel: „A fél több, mint az egész".
Vissza