Előszó
Részlet a könyvből:
"A magyar családjog jogrendszerünk önálló ágazata, azoknak a jogszabályoknak összessége, amelyek a házasság keletkezését és megszüntetését, a házassághoz fűződő személyi és...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
"A magyar családjog jogrendszerünk önálló ágazata, azoknak a jogszabályoknak összessége, amelyek a házasság keletkezését és megszüntetését, a házassághoz fűződő személyi és vagyoni viszonyokat, a családtagok: a házastársa, a szülők és a gyermekek, valamint egyéb rokonok egymás közötti viszonyait, az örökbefogadás és származás megállapítás szabályait, a szülői felügyelet alatt nem álló kiskorúakról való állami gondoskodást és gyámságot ölelik fel.
Alkotmányunk rögzíti a családjogi szabályozás szempontjából elvi jelentőségű tételeket: a házasság és család intézménye védelmének elvét, a házastársak egyenjogúságát, a gyermekekért, az ifjúság fejlődéséért, neveléséért való felelősségét /az Alkotmány 15., 16., 62. §-ai/. Ezek azok az alapvető elvek, melyeket részletesen kibont és tételesen szabályoz családjogunk kiemelkedő jogforrása, a házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény /Csjt/, melyet az 1974. évi I. törvény, majd az 1986. évi IV. törvény módosított.
E legutóbbi módosítás, mely 1987. július 1-től hatályos, számos ponton igen jelentős változtatásokat eredményezett, ezért - újdonságára is tekintettel - jegyzetünkben kiemelt helyet kapott.
A törvénymódosításra elsősorban népesedési helyzetünk ismert gondjai miatt került sor. Több más, szociálpolitikai intézkedés mellett felül kellett vizsgálni azokat a jogszabályokat is, amelyek hátrányosan befolyásolták a népesedéspolitikai célok megvalósítását. Nyilvánvaló ugyanis az összefüggés népességünk fogyása és a házasságkötések csökkenése, a válások számának emelkedése között."
Vissza