Előszó
A szennyezett levegő, a pusztuló táj és talaj, az ipari és mezőgazdasági hulladékkal szennyezett vizek, valamint az ember nyugalmát megzavaró zaj minduntalan ráirányítják a figyelmet napjaink egyik fontos feladatára, a környezetvédelemre.
A tudományos-technikai haladásnak, a termelőerők fejlődésének, az urbanizációnak káros hatásai is vannak. Ezekre mindössze negyedszázada fordítanak világszerte fokozottabb figyelmet, amióta a természet biológiai egyensúlya már veszélybe került.
A környezetvédelem központjában az ember áll, a maga testi és szellemi alkatával. Az ember csak meghatározott minőségű életkörülményekben létezhet és fejlődhet, de létfenntartásának biztosítására, elsősorban a munkavégzése során megváltoztatja természeti környezetét, amelynek eredeténél fogva saját maga is szerves része, függvénye.
Ebből következik, hogy saját életfeltételeinek, leglényegesebb értékeinek megóvása érdekében a természeti környezetbe való beavatkozást és ezzel együtt a művi, technikai környezet alakítását tevékenységeivel együtt szabályoznia kell, hogy saját életfeltételeit ne veszélyeztesse.
Hazánkban ez a szabályozás 1976. évben „Az emberi környezet védelméről" szóló II. törvény életbeléptetésével történt meg. A törvény megjelenésének előzményeit és körülményeit már most a bevezetőben célszerű vázolni.
A XX. század második felében világszerte és hazánkban is az ipari termelés rohamos fejlődésnek indult. Az ipar, az energetika, a mezőgazdasági terméknövekedés, a kemikáliák fokozott használata, a motorizáció és az urbanizáció amellett, hogy az életkörülményeket kedvezően megváltoztatta, a természeti egyensúlyra is jelentős hatást gyakorolt.
A műszaki-gazdasági fellendülés következtében a termelés, az elosztás, a szállítás és a fogyasztás során jelentős mennyiségű, nemkívánatos hulladék keletkezett, amelyet az emberi tevékenység természetes közege, a természeti környezet befogadott és kezdte azokat felhalmozni. A hulladék, a szennyeződés minőségileg és mennyiségileg egyaránt megváltozott és egyes tudományos kutatások előrejelzése szerint azok hatása közelít a környezetterhelési határhoz. Ennek ellensúlyozására a 70-es évek elején hazánkban is előtérbe került a környezetvédelem.
Az 1976-1980. közötti években - az V. ötéves tervidőszakban -jelent meg először a környezetvédelem, az a tevékenység, amelynél a megoldandó feladatok száma igen nagy és a problémák szorosan kapcsolódnak egymáshoz.
Vissza