Előszó
A jegyzet célja az, hogy a Vasútépítéstan c. tárgy felépítménnyel foglalkozó részéhez nyújtson gyakorlati segítséget, összefoglalja a jegyzet a félév gyakorlati anyagát.
A sínleerősítések...
Tovább
Előszó
A jegyzet célja az, hogy a Vasútépítéstan c. tárgy felépítménnyel foglalkozó részéhez nyújtson gyakorlati segítséget, összefoglalja a jegyzet a félév gyakorlati anyagát.
A sínleerősítések ismerete valamennyi mérnök számára fontos. A megismerés alapja az, hogy a sínleerősítéseket mindenki szabad kézzel tudja rajzolni. A különböző típusú leerősítések az előadás anyagában és a tankönyvben szerepelnek. Itt csupán a fontosabb leerősítésekről és különösen a rajztechnikáról beszélünk.
A sínprofilok statikai jellemzőinek meghatározása grafikus úton a pályafenntartás során, vagy új sínprofil tervezésénél szükséges. Erre mutatunk be egy szerkesztést.
A grafikus ívsínkiosztás jelentősége a hézagnélküli pályák építésével csökkent, de teljes mértékben nem mellőzhető. Foglalkozunk a számításos és grafikus eljárással, egy teljes állomásköz ívsínjeinek meghatározásával.
Az ívszabályozás grafikus és számításos alapon, a jelenkori pályafenntartás nélkülözhetetlen kitűzési módszere.
A tervezési segédlet a kitérők tervezésére példát mutat be teljes részletességgel. Ez a feladat az évközi munkán kívül egyeseknél a szigorlati terv alapja is lehet.
A tervezési segédlet nem foglalkozik az egyes anyagrészek alapvető elméleti kérdéseivel. Csupán az évközi feladatok elkészítéséhez nyújt segítséget.
A Vasútépítéstan c. tárgy - felépítmény gyakorlati feladatainak megoldását segíti elő. Az elkészített feladatokkal és zárthelyivel a gyakorlati részt sajátítjuk el.
Szükség van természetesen a teljes előadási anyag ismeretére is.
A gyakorlatot nem ismerő hallgatók részére a gyakorlati órákon és az előkészítőn nyújtott ismertetés elősegíti az anyag könnyebb megértését.
Vissza