Előszó
Részlet:
"A Veszprémi Vár meredeken kanyargó utcái fogják közre azt a kis házcsoportot, ami otthont ad Vass László modern képzőművészeti gyűjteményének. A három házból álló épületegyüttes különböző korokban épült. Az egyik - a várkapu alsó felén lévő -, középkori alapokra épült eklektikus ház. A másik a kapu felső oldalán lévő, illetve a harmadik, a kis téren álló pedig barokk kori. Ezt a sokféle, de egymás mellett és együtt öregedő házat a Vár szövete szervesíti eggyé. A néhol terekké kiszélesedő, kanyargó kis utcák, lépcsők, a házakat körbefonó növényzet mediterrán hangulatot árasztanak.
Ezek az egymásba fonódó mikroterek, enteriőrök és exteriőrök meghatározzák a vár atmoszféráját. Benne az előbb említett kis házcsoport nemcsak egyszerűen múzeummá, kiállító teremmé válhat, hanem erősíti a tíz éve a Várban működő Művészetek Háza kulturális kortárs művészeti központ szerepét. A tér kiemelt részein pedig akár védett kültéri szoborkertet lehet kialakítani.
Az egyes épületrészeket nagyobb szerkezeti változás nélkül újították fel. Belül a fő tartószerkezetek is megmaradtak, csupán új válaszfalakat építettek be. Lényeges változás, az eredeti állapothoz képest, a tetőszerkezet kialakításában következett be: néhány helyen a padlásszint elbontásával a tetőszerkezet látható, nyitott fedélszékké válik.
Kis belső lépcső köti össze a barokk házat a mellette levő eklektikus épülettel. A három épület találkozásánál új belső lépcső épült, ami a téren álló ház padlásszintjére vezet fel. Ez a tér valójában azonos légtérben van az alsó kiállító terekkel, és inkább galéria jellegű. Itt kis
magánkönyvtár, iroda és fogadószoba kapott helyet. A fedélszék megszakítás nélkül fedi be mind az alsó teret, mind a galériát. A galéria ennek értelmében az új lépcső felől kap megvilágítást, így elkerülhető volt a tetőablak beépítése. Az építészeti tervezésnél elsődleges szempont volt, hogy ez a mikrotér a Vár szerves részévé váljon, és a Vass Gyűjtemény méltó otthona lehessen.
Turányi Gábor"
Vissza