Előszó
A Vasbetonszerkezetek példatár elsősorban egyetemi hallgatók felkészülését hivatott szolgálni, de az Eurocode előírásaival ismerkedő gyakorló mérnökök részére is hasznos segítőtárs lehet. A feladatmegoldásokhoz fűzött megjegyzések a könnyebb megértést, az adott témában való elmélyülést szolgálják. Megfelelő tudásszint elérése után javasoljuk a feladatok önálló megoldását, majd annak ellenőrzését. Az első három fejezet végén található gyakorló feladatok és kérdések is ezt a célt szolgálják.
A példatár első három fejezetébe foglalt feladatok többségét a BME Építészmérnöki Karon folyó képzés Vasbetonszerkezetek I. tárgya keretében a hallgatók gyakorlati oktatásához fejlesztettük ki a Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszéken. A 4. fejezetbe olyan feladatokat foglaltunk, amelyek az oktatási törzsanyagba idő hiányában nem tudtak bekerülni, de a gyakorló tervezőmunkához segítséget nyújthatnak. Az 5. fejezet a magasépítésben leggyakrabban alkalmazott vasbeton szerkezeti elemek használhatósági határállapotokra - alakváltozás- és repedéskorlátozásra - való közelítő és pontosabb ellenőrzését mutatja be. A fejezet anyaga a Vasbetonszerkezetek II. tárgy gyakorlati oktatását is segíti. A 6. fejezet a leglényegesebb vasbeton szerkezeti elemek gazdaságos méretmeghatározására mutat be módszereket. Ezek a feladatok a tervezési tárgyak keretében - és a gyakorlati tervezőmunkában is - hasznosan alkalmazhatók.
A példatár folyamatosan tartalmaz hivatkozásokat a Tanszék munkatársai által készített "Vasbetonszerkezetek, Tervezés az Eurocode alapján" (2. kiadás, 2007., Springer Media Magyarország Kft.) [1] című kiadványra, mint Vasbeton Segédletre (VS.), amelynek használata a feladatok megoldásához nélkülözhetetlen. A példatár korlátozottan önálló használata érdekében ugyanakkor egyik függelékeként - a szerzők és a kiadó hozzájárulásával - összefoglaltuk a Segédlet leggyakrabban használt táblázatait a legfontosabb értelmező szövegrésszel együtt.
A feladatok összeállítása és a megoldások kidolgozása során arra törekedtünk, hogy a példatár használói megismerjék a vasbeton mint szerkezeti anyag viselkedését, jártasságot szerezzenek a kiviteli tervek készítésének gyakorlatában és elsajátítsák a biztonságos és egyben gazdaságos szerkezeti méretek meghatározásának módszereit. A példák kidolgozottságának szintje eltérő. Egyes feladatok csupán egy-egy részprobléma - pl. a nyírási vagy csavarási méretezés - bemutatását szolgálják, néhány feladatnál viszont (pl. 1.13., 2.10.) az ellenőrzési illetve méretezési számítások mellett a használhatósági határállapotok ellenőrzésére és a kiviteli tervkészítés legfontosabb részleteire is kitértünk.
A Függelékben megadtuk az 1. fejezet gyakorló feladatainak megoldását. A Vasbetonszerkezetek I. tárgy keretében elkészítendő két tervfeladat kiírásához egy mintatervet is mellékeltünk. A tervfeladatok önálló elkészítésével a hallgatók a féléves képzés végére képessé válnak arra, hogy a vizsgaírásbelin egy vázlatosan bemutatott vasbeton szerkezetű épület vagy építmény egyes tartószerkezeti elemeire vonatkozó ellenőrzési vagy méretezési feladatok megoldását el tudják készíteni. Ez magas szintű térlátó képességet és figyelemösszpontosítást igényel. A Függelékben két vizsgafeladatot is közreadtunk, amelyek jól példázzák az itt leírtakat.
Végezetül ismételten szeretném hangsúlyozni, hogy példatárunk közös munka eredménye. Itt elsősorban a Vasbeton Segédletet [1] kidolgozó szerzői team tagjaira, Dr. Deák György professzor emerituszra, korábbi tárgyelőadóra, Dr. Dulácska Endre professzor emerituszra, az egyik jelenlegi tárgyelőadóra, Dr. Kollár László egyetemi tanárra, a másik jelenlegi tárgyelőadóra, az 1-3. fejezet számos feladatának (1.1-9., 3.1-3., 3.5., 3.7., 3.9.) ötletadójára és a Segédlet legelmélyültebb alkotómunkát igénylő részeinek kidolgozójára és Dr. Visnovitz György egyetemi docensre gondolok, aki a Segédlet végső, igényes formába rendezését magára vállalta. Köszönöm a lektorok, Dr. Dulácska Endre professzor emeritusz, Dr. Hamza István és Papanek Zsolt egyetemi adjunktusok koncepcionális és apró hibákra egyaránt érzékeny munkáját. Utóbbiak a Vasbetonszerkezetek I. tárgy állandó gyakorlatvezetőiként is folyamatosan segítettek észrevételeikkel a feladatok csiszolgatásában. Az olykor bonyolult képletek és szövegek számítógépre vitelében Béldi Anna tanszéki adminisztrátor kitartó munkával működött közre, amiért külön köszönet illeti. Végül, de nem utolsó sorban köszönöm Kreisz Brigitta építészmérnök hallgatónak, hogy fáradhatatlan volt a példatár ábráinak gépi rajzolásában és javításában.
Vissza