Előszó
A beton mintegy 2000 éves építőanyag, már a rómaiak ismerték. Betonjaikat hidraulikus kötőanyaggal (pl. trasz) készítették. Ez a beton a maiaknál kisebb szilárdságú volt, de időtállóságára jellemző, hogy még ma is vannak e korban épült, funkcionáló szerkezetek. Körülbelül 200 éve a betont újra felfedezték, és a cement feltalálásával fejlődésnek indult. (1796-ban szabadalmaztatta Jonas Parker a románcementet, és 1824-ben Aspdin a portlandcementet.)
Körülbelül 100 éve kitalálták, hogy célszerű vasbetéteket tenni a betonba, hogy amikor megreped, ne essen szét darabokra.
Lambot 1854-ben vasbeton hajót épített, de ez nem terjedt el. (Csak a II. világháború idején kezdtek vasbeton hajókat építeni.) Lambot szabadalmi leírásában már vasbeton tartó és 4 vassal vasalt oszlop is szerepel.
Amerikában Hyatt ügyvéd (mindössze 25 évet élt) lefektette a vasbeton szerkezetek működési elveit és elméletét kísérletekkel igazolta. Eredményei rövid élete miatt feledésbe merültek.
Európában az előzőektől függetlenül német és francia kutatók mindezt újra fölfedezték (csak később derült fény az amerikai előzményekre).
A vasbeton igazából Monier szabadalmával indult világhódító útjára. Monier kertész volt, és bosszantotta, hogy betonból készült virágedényei megrepednek és összetörnek. Ezért megkísérelte acélbetétek elhelyezését a betonba. Sikeres kísérlete nyomán 1867-ben szabadalmat nyert vasalt beton virágedények készítésére. Ezt szabadalmak sora követte: 1868-ban csövek és folyadéktartályok, 1869-ben födémlemezek, 1873-ban hidak és 1875-ben lépcsők és egyéb vasbeton teherhordó szerkezetek építésére kapott szabadalmat.
Monier kertész volt, mérnöki képzettség nélkül, így szerkezeteit érzésből építette, elmélet és számítás nélkül. Kétségtelen, hogy a vasbeton elterjedését az ő tevékenysége indította el.
A vasbeton elterjedésével a kutatók figyelme is ráirányult az új szerkezeti anyagra. Németországban Koenen, Emperger és Mörsch, Franciaországban pedig Coignet és Hennebique voltak azok, akik a vasbeton "lelkivilágát" alapvetően kikutatták. A feszített vasbeton kikutatásának kezdete a francia Freyssinet nevéhez fűződik. Magyarországra Zielinszky Szilárd hozta a vasbetont, és a ma is használatos Hennebique-rendszert honosította meg. Egy sereg szép szerkezetet tervezett (Margitszigeti víztorony, héjszerkezetű villamosremizek. Zeneakadémia nagyterem lefedése, Főpostaépület nagycsarnoka, stb.).
Vissza