Előszó
Tisztelt Olvasó!
A régi képeknek varázsa van. Ha fényképeket nézegetünk, mindenkit rabul ejt a régi felvételek szokatlan formája, színe, és az általa megelevenedő letűnt világ hangulata. Minden képnek megvan a maga egyedi és megismételhetetlen története, minden fotón lévő emberi arc mögött egy életút rejtőzik.
Ha az olvasó kezébe veszi ezt a könyvet, biztosan ugyanezt fogja érezni. Örömmel tölti majd el, ha egy-egy ismerős arcot lát a képeken, és büszke lesz arra, hogy a Paszta világának története, az ő története is! A képek által felelevenedik a település gazdag múltja, szellemisége, az itt élők szokásai, megkapó történetei, az írásos dokumentumok pedig hiteles és érdekes kísérői a XX. század helyi eseményeinek.
A kötetben helyet kap a település közigazgatásának, intézményeinek, épületeinek története, emellett az olvasó bepillantást nyerhet a Vásárhelyi-puszta, a tanyavilág mindennapi életébe. A részletes leírásokból az is kiderül, mennyire nem volt elhagyatott a Puszta világa. Olvasókörök, különféle társadalmi egyesületek, iskolák és ezek rendezvényei biztosították az itt élők számára a tartalmas közösségi élet feltételeit.
Székkutas története a messzi időkbe nyúlik vissza. 1950-ig Hódmezővásárhely része volt, melynek során fokozatosan, az itt élők áldozatos munkájával és kitartásával egy minden tekintetben fejlődő és virágzó községgé nőtte ki magát. Azóta Székkutas önálló településként éli mindennapjait, de a Vásárhellyel meglévő múltbeli szoros szálak egy gyümölcsöző jövő lehetőségét is magában rejtezik.
A könyv az idősebbek számára azért érdekes olvasmány, mert lapozgatás közben ifjú koruk élményeit élhetik át újra, a fiataloknak pedig azért, mert a könyv világa számukra már ismeretlen múltbeli eseményeket, szokásokat elevenít meg. Legyen részese Ön is egy hosszú utazásnak, „Vásárhelykutastól Székkutasig."
Vissza