1.059.673

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Vas megyei Termelőszövetkezetek Évkönyve 1971

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Előszó a Vas megyei Mezőgazdasági Termelőszövetkezetek 13. évkönyvéhez
Mint minden esztendő munkájáról, az 197l-es évről is azt állapíthatjuk meg, hogy összességéhen eredményes volt, még akkor is... Tovább

Előszó

Előszó a Vas megyei Mezőgazdasági Termelőszövetkezetek 13. évkönyvéhez
Mint minden esztendő munkájáról, az 197l-es évről is azt állapíthatjuk meg, hogy összességéhen eredményes volt, még akkor is ha az időjárás nem volt kedvező megyénk mezőgazdasága számába. Vagy talán éppen az ilyen kedvezőtlen időjárási körülmények között bizonyítják szövetkezeti gazdaságaink életrevalóságukat, stabilitásukat.
Nem mond ellent eme megállapításnak az sem, hogy a 85 közös gazdaságból hat szövetkezet veszteséggel zárta az évet. Nem az eredményes gazdálkodás feltételeinek hiánya, vagy elégtelensége volt a veszteség előidézője, de nem is az aszályos időjárás - bár ez utóbbi kétségtelenül közrejátszott -, hanem a korábbi években a vezetés részéről elkövetett hibák, hiányosságok, közgazdaságilag megalapozatlan döntések. Egy olyan folyamatról van szó, amely időben megállapítható lett volna, ha ezeknek a szövetkezeteknek a volt vezetői időben és önkritikusan feltárják szövetkezetük helyzetét, nagyobb bizalommal vannak a tagság iránt, segítségüket és támogatásukat kérik a közös „szénája" rendbetételéhez.
Az önálló, vállalatszerű gazdálkodás még nagyobb felelősséget ró a szövetkezetek vezetőire, mint a korábbi kötöttebb forma. De nem csökkent a felelőssége a törvényességi felügyeletet ellátó tanácsi szerveknek, a tsz-ek pénzgazdálkodását kézbentartó és figyelemmel kísérő banki szerveknek sem. A Termelőszövetkezetek Területi Szövetségei érdekképviseleti tevékenységével sem ellentétes, ha segítenek feltárni a gondokat, problémákat, és azok megoldásában aktívan közreműködnek. A szanálások során szerzett fentebb leírt tapasztalatok tanulságul szolgálhatnak mindenkinek, szövetkezeti vezetőknek és mindazoknak, akik munkájuk révén kapcsolatban vannak a szövetkezeti mozgalommal.
Megyénkben - az aszályos időjárás következtében - a növénytermesztés hozamai nem a tervezettnek megfelelően alakultak. A lehullott csapadék 281 mm-rel, 39,0%-kal volt kevesebb, mint a 40 éves átlag. A kenyér-, takarmánygabona és kukorica termésmennyisége ugyan meghaladta az 1970. évit, de nem tudta ellensúlyozni a szántóföldi szálastakarmányoknál a rét-legelő hozamainál és kapáskultúráknál jelentkezett nagymérvű kiesést. Vissza

Tartalom

Máthé Sándor: Előszó és megemlékezés
Káncz József: Mg. termelőszövetkezetek 1971. évi gazdálkodása
Antal László - Sipos Endre: Növénytermesztés - növényvédelem
Nagy János - Dr. Kiss József: Állattenyésztés - állategészségügy
Káncz József: Áruértékesítés
Káncz József: Jövedelemfelhasználás, alapok képzése, tagok részesedése
Káncz József: A termelőszövetkezetek vagyona
Farkas József: Beruházások
Káncz József: Munkaerőhelyzet
Káncz József: A termelőszövetkezetek gazdasági együttműködése
Perenyei Gyula: Mezőgazdasági termelőszövetkezetek belső élete
A tsz-ek 1971. évi tevékenysége
Danka Imre: Celldömölki járás
Huszár Sándor: Körmendi járás
Biczó Kálmán: Sárvári járás
Németh Ferenc: Szombathelyi járás
Kulcsár Gyula: Sárvár város
Antal Sándor: Szombathely város
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
Kuponos kedvezmény ezen könyv esetében nem vehető igénybe.