Előszó
Tisztelt Olvasó!
Várpalota mellett, a Bakony lábánál terül el Közép-Európa legnagyobb kiterjedésű gyakorlótere, ahol a katonai hagyományok évszázados múltra tekintenek vissza. Palota már a 16-17. században fontos végvár volt, a gyakorlótér pedig közel egy évszázada szolgálja az ország hadseregének kiképzését. Ez alatt a közel száz esztendő alatt az itt szolgáló katonák elsődlegesen a Bakony lábánál elterülő kiképzési objektumok, gyakorló- és lőterek fenntartásáért, megóvásáért feleltek. 2004 óta, amikor megalakult a Magyar Honvédség Bakony Harckiképző Központ, új dimenzió nyílt meg a várpalotai alakulat életében. A harckiképző központ az átalakuló, a csapatokra nagy figyelmet fordító Magyar Honvédség kiképzésének, felkészítésének egyik legfontosabb helyszíne lett, ahol az egyéni, csoportos és kötelékkiképzés, továbbá a gyalogsági, harckocsi-, tüzérségi, repülő- és helikopter-éleslövészetek kiszolgálása történik. Emellett az utóbbi években Várpalota és a harckiképző központ ad otthont az új képességek bemutatása, a technikai eszközök fejlesztése terén a Magyar Honvédség legjelentősebb éves kiképzési rendezvényének, a Bevetési Irány gyakorlatnak is. A gyakorlatok előkészítése és végrehajtása egyaránt vizsgafeladatává vált a stratégiai tervező és vezető Honvéd Vezérkarnak, a műveleti irányítást végző MH Összhaderőnemi Parancsnokságnak és a végrehajtásban részt vevő csapatok vezetésének. A komplex gyakorlat rendkívül nagy társadalmi és médiaérdeklődés mellett zajlik, ami komoly hatással bír a Magyar Honvédség elismertetésére.
A mai modern hadseregek sikerének, működőképességének titka a hatékony kiképzésben rejlik, amelynek célja és értelme a siker eléréséhez szükséges képességek kialakítása. A tudás, a tanulás, a képzés, a képzettség érték. Egy tudásalapú társadalomban a tanulás, a továbbtanulás és a folyamatos képzés az alapja a fejlődésnek. Különösen fontos ez, hiszen a képzés, kiképzés terén az idén hatvanadik születésnapját ünneplő NATO tagállamainak mindegyike fejleszt, modernizál. Képességalapú, professzionális haderők jöttek, jönnek létre, amelyhez alkalmazkodik a szövetség képzésének egész rendszere. A Magyar Honvédség katonai szervezeteiben az elmúlt években jelentős változások, átalakítások történtek. Ennek eredményeként ma a NATO vezető tagállamainak képzési, kiképzési rendszerét tekintve is modern és hatékony felkészítési programot alakítottunk ki. A honvédelem nemzeti ügy. A honvédelem kérdéseiben nemzeti konszenzus jött létre, az elért eredményeink, értékeink megőrzése, a haderő további fejlesztése, a megkezdett feladatok továbbvitele és sikeres befejezése pedig a fő feladat.
Magyar katonák szolgálnak a Balkánon, Afganisztánban, és ott vannak, ott lesznek mindenhol, ahol szükség van rájuk, segítségükre, szakértelmükre. Mert 161 évvel a honvédség létrejötte után elsősorban már a határoktól távol kell megteremteni a biztonságot. Napjaink biztonságpolitikai helyzete felértékelte a kiképzést, s azokat a magyar szakembereket, akik e területen teljesítenek szolgálatot. Büszkék vagyunk, a magyar emberek, a várpalotaiak büszkék a katonáikra, mert helytállnak minden helyzetben, minden helyszínen. A várpalotaiak arra is büszkék a katonáikra, mert helytállnak minden helyzetben, minden helyszínen. A várpalotaiak arra is büszkék lehetnek, hogy a Magyar Honvédség Bakony Harcképző Központba a NATO különböző nemzetiségű alegységei is tanulni, továbbtanulni járnak. Az itt folyó szakmai munka ugyanis a szövetség és tagállamainak katonái számára is lehetőséget biztosít a kiképzésre, lövészetek, harcászati gyakorlatok megtartására. Ezzel az albummal mondunk köszönetet a várpalotai katonáknak mindazért az áldozatos szolgálatért, amit az elmúlt években, évtizedekben a haza, a nemzet érdekében tanúsítottak.
Tömböl László mérnök vezérezredes
HM Honvéd Vezérkar főnök
Dr. Szekeres Imre
honvédelmi miniszter
Vissza