Előszó
A várostörténeti forrásgyűjtemény szerzői valamennyien a kora újkori magyar történelemmel foglalkoznak, többségük az Erdély és a Partium gazdasága és társadalma a 16-19. században" című OTKA pályázat alapján, egy tudományos műhely tagjaként végezte kutatómunkáját.
A forrásokat válogató kollégák között évtizedes kutatómunkát folytató és kezdő kutatókat egyaránt találunk, ugyanakkor valamennyiőjüket összekapcsolja a városok története iránti komoly érdeklődés. Kutatásaik során fogalmazódott meg a gondolat, hogy a történeti elemzések mellé a 16-19. századi várostörténet forrásaiból - a felsőoktatási tanulmányok lehetséges segédanyagaként, de a korszak megismerése érdekében is -fontos lenne összeállítani egy tematikus gyűjteményt.
A kötet hét nagyobb témakörbe csoportosította a kiválogatott forrásokat, amelyek bevezetnek a várostörténet tanulmányozásába, vagy kiegészíthetik a már meglévő ismereteket, ugyanakkor hasznos olvasmányai lehetnek a korszak iránt érdeklődőknek is.
A közölt források többségét nem eredeti formájában (betűhíven) közöljük, hanem átírtuk azokat, amely átírás azonban a régies formák megőrzését lehetővé tette. Szem előtt tartottuk azt a véleményt, miszerint: „A kiadásra kerülő források legyenek egyszerűen, könnyen és jól olvashatók, fölösleges jelek ne akadályozzák a szöveg felhasználhatóságát, áttekinthetőségét, hiszen azok a szakemberek, akiknek készülnek az ilyesfajta kiadványok, tisztában vannak a korszak forrásainak alapvető jellegzetességeivel. Cél tehát az, hogy a közölt irat érthető és világos legyen az olvasó számára. Ennek érdekében olyan változtatásokat szabad eszközölni csupán, amely megszünteti a zavaró pontatlanságokat, következetlenségeket, az írás technikai hibáiból adódó olvasati nehézségeket."
Az átírásnál az Erdélyi Történeti Adatok VI. 2. k. 15-16. oldalán közölt szabályok szerint jártunk el. Minden esetben alkalmaztuk a központozást, tehát az egybefüggő szöveget mondatokra tagoltuk, s megfelelő írásjelekkel láttuk el, így például a vallomások pontos idézeteit idézőjellel láttuk el, a felsorolások elé kettőspontot tettünk stb. A d, g, t utáni h betűt csak a szó végén hagytuk meg.
Vissza