Előszó
Az ember a Földnek, - ennek a csillagászatilag nem nagyon öreg planétának - /az égitest kb. 4,7 milliárd éves/ - viszonylag fiatal: alig 1 millió éves lakója: /kb. ez a számszerű eredmény jön ki,...
Tovább
Előszó
Az ember a Földnek, - ennek a csillagászatilag nem nagyon öreg planétának - /az égitest kb. 4,7 milliárd éves/ - viszonylag fiatal: alig 1 millió éves lakója: /kb. ez a számszerű eredmény jön ki, ha a különböző becslésekből származó értékek közötti középértéket vesszük számításunk alapjául; - ugyanis ezek kb. 600 000 évtől 1,6 millió évig mutatnak becslési szórást/. - Az ember léte a földön tehát, - a planéta korához képest, - csekély: a világ életkora értékében kifejezve igen rövid: - szinte csak percnyi idő.
Ha tovább fűzzük a gondolatsort és azt is számításba vessük, hogy az ember ezen 1 millió éves földi pályája során, csak közvetlenül az írott történelem előtti időben /kb. 10 000 évvel ezelőtt/ költözött a természetes, szabad környezetből településekbe, - mesterséges környezetbe; - /előbb primitív falvakba, - majd kb. 5000 évvel ezelőtt, az írott történelem elején nagyvárosokba is; - lásd: Mezopotámia, Egyiptom, Róma ókori nagyvárosait, hogy csak a legnagyobbakra utaljak itt, . miközben már itt szükségesnek látszik leszögezni, hogy noha már az ókorban léteztek nagyvárosok, - a városokban, méginkább a nagyvárosokban való lakás igazán csak a XX. század fordulója után válik az emberiség életútjának jellemzőjévé/ -, úgy közeledünk problémánk lényegéhez, az önmagunknak feltett kérdés megválaszolásához: - vagyis ahhoz, hogy mit jelentett az emberiségnek további sorsa alakulásában az, hogy elhagyta természetes környezetét és mesterséges környezetbe, településekbe költözött. - Sokat, nagyon sokat. Ugyanis az ember ekkor szakadt el természetes környezetétől, - attól a környezettől, mellyel évszázezredes fejlődése során biológiai egységet alkotott és melyhez oly jól alkalmazkodott filogenetikus fejlődése során. Az új, a mesterséges környezethez adaptálódni ezzel szemben - /mely az urbanizációs folyamat felgyorsulásával még mindinkább mesterségesebbé válik/ - az elmúlt néhány ezer év alatt /mely ehhez igen rövid idő/ - természetesen még alig tudott.
Erről az oldalról: - a mesterséges környezet felől ezért, egyre több egészségkárosító, denaturáló hatás is éri.
Vissza