Előszó
Városfejlesztés helye és szerepe a várospolitikában
A város, mint élő organizmus, gondoskodni hivatott lakóinak gazdasági, kulturális, egészségügyi szükségletei kielégítéséről, és igyekszik a...
Tovább
Előszó
Városfejlesztés helye és szerepe a várospolitikában
A város, mint élő organizmus, gondoskodni hivatott lakóinak gazdasági, kulturális, egészségügyi szükségletei kielégítéséről, és igyekszik a környező tájegység ily jellegű igényeit is a lehetőségeihez képest kielégíteni.
A városok műtárgyainak, közműveinek és épületeinek bonyolult szövedékét az emberi, a társadalmi és gazdasági élet sokoldalú — gyakran egymásnak ellentmondó — törvényei hozzák létre, illetve fejlesztik — kisebb vagy nagyobb intenzitással — mint élő organizmust. Ma már — különösen a szocialista gazdasági viszonyok között — közhelynek számít hangoztatni, hogy a város épül az ember számára és az ember nem azért születik, hogy várost építsen magának. Ennek ellenére mégsem állíthatjuk, hogy a gyakorlatban egyszerű és könnyű elméletileg helyesen megalapozott, végrehajtásában átgondolt városfejlesztést biztosítani. Az egyes személyek, embercsoportok, az egész város, egész társadalmunk érdekei szükségletei különböző jellemzőket tartalmaznak. Ezekhez összehangolt kielégítése mellett még figyelembe kell venni a jövő fejlődésének, a helyi adottságoknak, a műszaki és gazdasági lehetőségeknek kölcsönhatását a régi és az új harmonikus összhangját, illetve összehangolását.
A városlakók igényeinek formálása, az igények kielégítésének meghatározása a várospolitika keretein belül történik. A várospolitika a meghatározója a városi organizmus életének. Általánosságban úgy lehetne meghatározni, hogy a várospolitika a város termelési és társadalmi viszonyainak irányítását és szervezését jelenti.
E forgalom igen sokrétű, több összetevőből áll, így a városrendezésből, városfejlesztésből, városkultúrából, városigazgatás és városgazdaságból. A várospolitika e részterületei, elemei közt nagyon is szerves összefüggés, egymásrahatás és egymásrautaltság is van. A városfejlesztés a várospolitikai tevékenység egyik legfontosabb összetevője, hiszen legnagyobb részt ebben ölt testet a várost és környékét lakók igényeinek, szükségleteinek kielégítési mértéke, a lakossági ellátás színvonala. Mindebből következik, hogy a városfejlesztés — mint gazdasági tevékenység — a várospolitikai célkitűzések realizálásának egyik legfőbb — bár nem egyedüli — eszköze.
A városfejlesztés a sokirányú igények kielégítését hivatott biztosítani. Az igények sokrétűsége, jelenlegi és távlati alakulása, a fejlesztésre rendelkezésre álló eszközök és feltételek megismerése, ezek céltudatos felhasználása feltételezi, hogy a városfejlesztési tevékenység átgondolt, összehangolt, tervszerű tevékenység legyen.
Vissza