Előszó
Ez a kiállítás jó alkalom arra, hogy mindennapjaink felgyorsult ritmusát megtörve, megálljunk egy-egy bemutatott érdekes terv, progresszív gondolatokat kifejező megoldás előtt és elgondolkozzunk: vajon meddig szolgálja az embert a civilizáció és mikor fordul meg ez a viszony? Milyen mértékig szabad növekedni hagyni az emberi lét mesterségesen létesített szinterét a várost, hogyan kell szabályozni, megakadályozni zsúfoltságát. Nagyvárosaink koncentrált funkciói ugyan rendkívül magas szinten elégítik ki az emberek igényeit, egy idő után és egy nagyságrend fölött azonban nehezen elviselhetővé teszik az életet. A kommunikációs szuperszerkezetek és rendszerek a hirek és információk áramlását a történéssel azonos időben teszik lehetővé, az ember veleszületett kommunikációs adottságát, az egymással való beszédet, a beszélgetést meggátolják.
Érthető tehát, hogy a környezetvédelmi világnap alkalmával szívesen fogadjuk ezt a kiállítást, amelyből kitűnik, hogy a Német Szövetségi Köztársaság és a Magyar Népköztársaság „civilizációs" gondjai több vonatkozásban hasonlóak.
A felduzzadt városokból kiszoruló természet, a főútvonalak mentén, az autók kipufogógázaitól már nyár közepén lomb nélkül álló fák kérdésessé teszik az ember és a természet évezredek alatt kialakult kapcsolatát. A csend, a virágillat, a madárfütty ritka vendég városainkban, és optimist a feltételezés lenne, ha azt gondolnánk, hogy mindezt egy csapásra meg lehet változtatni. A kérdés megoldása korántsem kézenfekvő, hiszen szembenézve eddigi építészeti, városrendezési, környezetvédelmi és környezetkialakitási elképzeléseinkkel, át kell értékelni azokat, belátva, hogy az emberért épített környezetben az embernek jól kell éreznie magát.
A léptékváltás ideje elérkezett. A túl magas lakó- és középületek, a nagykiterjedésű lakótelepek, a zsúfolt belvárosok dimenziója nem biztosit humánus életfeltételeket.
Célunk, hogy városaink rehabilitációja során megkeressük a lehetőségeket a belső és rendkívül értékes zöldterületek újraélesztéséhez, kialakítsuk az új otthonokba költöző lakók otthonszeretetét, beleszólást biztosítsunk az embereknek környezetük alakításába.
Ez a kiállítás jól szolgálja fenti gondjaink megoldását, segitő tevékenységünket, és egyik aktusa a két ország között az építészet, az építésügy területén kibontakozó együttműködésnek.
Vissza