Előszó
részlet
Acta Siculica 2008,7-28
Vargha Mihály
A SZÉKELY NEMZETI MÚZEUM IGAZGATÓI JELENTÉSE (2008. NOVEMBER - 2009. OKTÓBER)
Tisztelettel és szeretettel köszöntöm kedves Olvasónkat és mindazokat, akik múzeumi évkönyvünk, az Acta Siculica hasábjairól kívánnak tájékozódni az intézményünkben zajló közgyűjteményi és tudományos munkáról, művelődési, művészeti és tudományos ismeretterjesztő tevékenységről, rendezvényekről.
Kötelességemnek tartom mindjárt az elején megköszönni a fáradozását mindazoknak, akik hozzájárultak évkönyvünk megjelenéséhez, arculatának megújulásához és nem utolsósorban szakmai színvonalának megtartásához és emeléséhez.
Köszönet és hála illeti ezért az erőfeszítésért a főszerkesztőt, a szerkesztőbizottsági tagokat, a lektorokat, a belső és külső munkatársakat, a kiadót és nyomdát, valamint mindazokat, akik szellemi és anyagi támogatásukkal lehetővé tették, hogy a múzeumunkbeli műhelymunkának, valamint a térség tudományosságának ez a látlelete a szűkebb szakmai közönség és minden érdeklődő számára egyaránt hozzáférhetővé váljon.
1. Altalános kérdések
A 2008. november - 2009. október időszakot értékelve kijelenthetjük, hogy a ránk szakadó gazdaságipénzügyi válságot bizony a szó szoros értelmében a bőrünkön éreztük. A nehézségek ellenére igyekeztük tartani azt a színvonalat, amelyet sok munkával és odafigyeléssel értünk el az elmúlt években.
1.1. Az intézmény a közgyűjteményi szférában
A Székely Nemzeti Múzeum a legnagyobb határon túli magyar közgyűjtemény. Regionális múzeum, a fenntartója Kovászna Megye Tanácsa. Könyvtári, természetrajzi, régészeti-történelmi és néprajzi osztály-lyal működik, valamint sepsiszentgyörgyi képzőművészeti (Gyárfás Jenő Képtár), baróti (Erdővidék Múzeuma), csernátoni (Haszmann Pál Múzeum), kézdivásárhelyi (Céhtörténeti Múzeum) és zabolai (Csángó Néprajzi Múzeum) külső egységekkel. 2009. évi költségvetése 2 005 000 lej, amelyet pályázatok útján, támogatók bevonásával, látogatói és régészeti felügyeleti díjakból igyekeztünk kiegészíteni. Ezt a forrásbiztosító munkát segíti a Székely Nemzeti Múzeum Alapítvány is. A múzeumot a tárgyalt egyéves időszakban több mint 40 000 látogató kereste fel.
1.2. Munkaerő- és szervezeti kérdések
Felsőbb rendelkezésre meg kellett válnunk nyolc nyugdíjas korú alkalmazottunktól, akiknek szakmai tudását, hozzértését igen nehéz lesz pótolni. Személyzeti gondjainkat tetézi, hogy új alkalmazottak felvétele is az elbocsátottak számarányához kötött: intézményünk esetében hét kiüresedett státus szabadít fel egy újat. E szigorítás előtt legalább öt új munkahely létrehozását terveztük, amelyből egyetlenegyet, a képtári művészettörténészi állást tudtuk megvalósítani, miközben veszítettünk hatot.
Valamennyi munkatársunk részt vesz a közös múzeumi feladatokban és programokban. A kiállítások tárlatvezetését is múzeumi szakembereink látják el (mindenkinek évi 4-5 hét). Adminisztratív személyzetünk túlterhelt (Szabó Anna könyvelő, Tamás Tünde titkárnő, Rátz Judit személyzeti előadó, Zavicsa József gondnok), ennek ellenére nem egyszer számíthattunk rájuk a múzeumi szakmai munka terén is.
— A múzeum főkonzervátora, Biró Rózsa idén nyugállományba vonult. A múzeumpedagógiai programokat a tárgyalt időszakban Bartha Zonga látta el (Demeter Éva gyereknevelési szabadságon van), a PR-felada-tokat Erdős Zsófia. A múzeumi honlapot részmunkaidőben Bagoly Róbert rendszergazdánk kezelte.
— A Könyvtár munkatársai Gyenge Gabriella könyvtáros-konzervátor, valamint Boér Hunor, Geangaláu Krisztina (2009. nyárig, amikor felmondással távozott), Tiboldi Zoltán könyvtáros-muzeológusok. (Utóbbi részmunkaidős, 2009. nyártól az új rendelkezések értelmében nyugdíjas továbbdolgozóként munkaviszonya már nem volt fenntartható, de jelenleg is bejár, dolgozik.) György Abigél középiskolás diák egyhavi nyári szakmai gyakorlat során segítette munkánkat.
7
Vissza