Előszó
Tisztelt Vendégeink!
A Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Bugát Pál Egyesülete nevében szeretettel és tisztelettel köszöntöm Önöket ezen a forró nyári napon, a 25. Egri Műemlékvédelmi Nyári Egyetem megnyitóján! 25 év úgy gondolom, nem olyan nagy idő egy ember életében, legfeljebb felnövünk. De egy rendezvény életében folyamatosan 25 év meglehetősen komoly idő. Éppen ezért szeretnénk ünnepélyessé tenni a 25. Egri Nyári Egyetemet, különösképpen azzal, hogy a szakmai programja ne legyen kevésbé nívós, mint az eddigieké volt és azzal is, hogy Önök mindenképpen jól érezzék magukat. Ahhoz, hogy ez a Nyári Egyetem, egyfolytában 25 évig működhetett, ahhoz szükség volt olyan segítőkre, olyan partnerekre, mint az Országos Műemlékvédelmi Hivatal, amelyik kezdettől végig szakmai támogatója, életrehívója, most meg már gazdája is az Egri Nyári Egyetemnek. Szükség volt Eger megyei jogú város támogatására, szükség volt más intézmények, emberek, egyesületek, közösségek támogatására és nem utolsó sorban szükség volt arra, hogy mindvégig érezzük, hogy erre a Nyári Egyetemre Önöknek is szükségük van. Mert 25 év alatt mindig kifejezték érdeklődésüket a műemlékvédelem témája iránt. Úgy gondoljuk, hogy szerencsés volt ötvözni egy olyan témát, mint a műemlékvédelem, olyan formával, olyan művelődési formával, mint a Nyári Egyetem, mert ez lehetőséget adott nemcsak a szakmai tapasztalatok kicserélésére, a továbbképzésre, hanem oldott, kötetlen baráti hangnemre is.
Ahogy Önök a program bevezetőjében talán már olvasták, itt barátságok, szerelmek születtek a 25 év alatt, olyan időszakban, amikor körülöttünk a világ oly annyira megváltozott. Itt barátságok születtek, de meg is szakadtak. Konfliktusok egészen a háborúig, mélyültek, ami eléggé sajnálatos és akkor nem használtam megfelelően súlyos szót rá, de a Nyári Egyetem nagy örömünkre élve maradt, és nagyon reméljük, hogy továbbra is folytatódhat.
Nem szeretném itt elméleti síkra terelni, teoretikus útra vinni ezt a kis köszöntőt, éppen ezért engedjék meg, hogy köszöntsem és bemutassam az asztalnál ülőket, akiknek valamennyiüknek dolguk lesz a mai napon. A demokrácia jegyében sorrendben mutatnám be Feld István urat, a Nyári Egyetem elnökét, dr. Ringelhann György urat Eger megyei jogú város polgármesterét, dr. Szili Katalint a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium politikai államtitkárát, és végül, de nem utolsó sorban dr. Fejérdy Tamást az Országos Műemlékvédelmi Hivatal elnökét. Önöknek, mielőtt átadnám a szót, azt kívánom, hogy érezzék jól magukat a Nyári Egyetemen, gazdagodjanak tapasztalatokban, élményekben és majd ha eljön az az idő, amikor vissza kell menni, akkor úgy menjenek el, hogy érdemes volt itt lenni, érdemes lesz ide visszajönni.
Vissza