Előszó
Székely György köszöntése
Nemzedékek nevelésében vállalt sok évtizedes feladatát vallja élete vezérvonulatának Székely György, aki napjainkban az Eötvös Loránd Tudományegyetem professor...
Tovább
Előszó
Székely György köszöntése
Nemzedékek nevelésében vállalt sok évtizedes feladatát vallja élete vezérvonulatának Székely György, aki napjainkban az Eötvös Loránd Tudományegyetem professor emeritusa. Oktatói, tudományos, tudományszervezői és honismereti mozgalmi pályafutásának gazdag eredményei mellett azonban a Budapesti Történeti Múzeum munkatársai azt az 1982 és 1987 közötti öt esztendőt emlegetik elismeréssel és tisztelettel, amikor az intézmény főigazgatói tisztét látta el. Hetvenedik születésnapján 1994-ben munkatársai a Társadalomtörténeti tanulmányok a közeli és a régmúltból című kötettel köszöntötték, amelynek óhaja ugyanúgy teljesült, mint ahogyan a köszöntők nyolcvanadik életéve betöltése alkalmával is kívánják: „még sokáig tevékenykedjen a történeti múlt feltárásában és megismerésében ugyanazzal a szakma iránti elkötelezettséggel és hűséggel, ami eddigi munkásságát is jellemezte".
A Budapesti Történeti Múzeum működését az 1980-as évek elején és derekán irányította Székely György. Vezetői koncepciójának lényege az intézmény tudományos rangjának megerősítése volt. Tudományos tanácsadó testületet hozott létre, melynek feladata elsősorban a múzeum gyűjtemény gyarapítási és tudományos munkájának segítése volt. Rangos és fontos kiállítások születtek a főigazgató irányítása mellett. Csak példaként idézhető, hogy ekkor nyíltak meg - évekig tartó rekonstrukciós munkák után - a Kiscelli Múzeum állandó kiállításai. 1984-ben adták át az aquincumi Thermae maioresi, 1985-ben nyílt meg a 350 évet áttekintő egyetemtörténeti tárlat, 1986-ban Buda 1686-os visszafoglalásának emlékkiállítása, 1987-ben pedig a Zsigmond és kora a művészetben című jelentős sikerű kiállítás. A számos kisebb-nagyobb tárlat mellett több, külföldön bemutatott emlékezetes, a főváros történetének fontos korszakait ismertető kiállítással arattak elismerést.
A tudományos munka kiemelt kezelését kötetek sorának kiadása fémjelzi. Többek között ekkor jelent meg a Monumenta Historica Budapestinensia IV. és V. köteteként Irásné Melis Katalin munkája a Pesti-síkság Árpád-kori településtörténetéről, illetve H. Gyürky Katalin áttekintő katalógusa Az üvegről. Megjelentek a Budapest Régiségei kötetei, s kiemelkedő opusként Kumorovitz L. Bernát vaskos könyvei Budapest 1382 és 1439 közötti történetének okleveles emlékeiről. Székely professzor úrnak a főváros múzeumához fűződő több évtizedes szoros kapcsolatát mutatja, hogy a Tanulmányok Budapest Múltjából című évkönyvsorozat szerkesztőbizottságában tagként, illetve elnökként 1956-tól 1992-ig részt vett. A múzeumi főigazgatói feladatot vállaló Székely György tudósi munkásságában a múzeumi évek kisebb hullámzást hoztak. A kezdő másfél év adminisztratív súlya miatt kisebb a termés, de különösen az 1984-ben és 1985-ben megjelent tanulmányok imponáló eredményeket hoztak. Erre az időre, 1984-re esett a Magyarország története mintegy 1800 oldalas első két kötetének megjelenése is, melynek főszerkesztője Székely főigazgató-professzor úr volt. Széles körű nemzetközi kapcsolatai, külföldi kutatásai, kongresszus- és konferenciaszereplései példát mutatnak a tanítványoknak, az ifjabb kutató- és muzeológus generációnak. Valamennyiük nevében, s a Székely György professzor úr figyelmére és támogató segítségére ma is igényt tartó Budapesti Történeti Múzeum nevében kívánok további tudományos tervei megvalósításához változatlan alkotókedvet és jó egészséget.
Vissza