Előszó
Szívesebben mondanék többet erről a könyvről, mint amennyit fogok. Sajnos betegség gátol ebben, éppen ezért rögtön a lényegre térek. Rengeteg könyv és elmélet foglalkozik azzal, hogyan változtassuk...
Tovább
Előszó
Szívesebben mondanék többet erről a könyvről, mint amennyit fogok. Sajnos betegség gátol ebben, éppen ezért rögtön a lényegre térek. Rengeteg könyv és elmélet foglalkozik azzal, hogyan változtassuk meg az embereket; ebben a könyvben viszont magát a változást vizsgálják végre-valahára komolyan a szerzők, közelebbről azt, miként zajlik az spontánul és miként lehet elősegíteni. Saját munkám során magam is ezt próbáltam megérteni, és erről szólnak írásaim. Az emberek elsősorban nem azért fordulnak a pszichológiához, hogy megvilágosodjék előttük a megváltoztathatatlan múlt, hanem azért, mert elégedetlenek a jelennel, és jobbá szeretnék tenni a jövőt. Hogy milyen irányú és mekkora változásra van szükség, azt nem tudhatja sem a beteg, sem a terapeuta. De az adott helyzet változást kíván, s ha ez egyszer bekövetkezik, bármilyen kicsi is, további változásokat tesz szükségessé, s e jelentéktelen változások lavinahatása újabb, jelentősebb változásokhoz vezet a beteg lehetőségeinek megfelelően. Ahhoz, hogy megértsük az emberi viselkedést - a magunkét és a másokét -, alapvetően fontos tudnunk, hogy ezek a változások átmenetiek-e, állandóak-e, s vezetnek-e más változásokhoz. Munkásságom nagy része azoknak a változásoknak a siettetéséből állt, amelyek forrongtak már az egyénben vagy a családban, de ahhoz, hogy megfogható gyümölcsöt hozzanak, valami „meglepetésszerű", „illogikus", „váratlan" lépésre volt szükség.
Ez a könyv a változás jelenségével foglalkozik, valódi természetével és fajtáival, amit oly sokáig figyelmen kívül hagytak az emberek megváltoztatásáról szóló elméletek megfogalmazásakor. Ezt a jelenséget kutatta Watzlawick, Weakland és Fisch e rendkívül fontos könyvben, s olyan fogalmi keretbe öntötték, és olyan sokféle területről származó példákkal világították meg, hogy ezentúl könnyebb lesz megértenünk, hogyan alakulnak ki az emberek közötti csapdák, s mit lehet tenni annak érdekében, hogy a szereplők kijussanak az ilyen zsákutcákból. Ez az új fogalmi keret a kiindulópontjául szolgáló „pszichológiai" problémáknál jóval szélesebb területen alkalmazható, lelkesítő mű ez. Azt hiszem, jelentős teljesítmény - és remek olvasmány s mindenkinek nélkülözhetetlen, aki meg akarja érteni a csoportviselkedés különböző vonatkozásait.
Vissza