Előszó
Színi Károlyt Kiss József folyóiratában, A Hét-ben apostolként emlegetik. Ady is hallott róla: „Beszéltek nekem sokszor a Szini Gyula apjáról, az első, a legelső magyarjáról a nemzetközi...
Tovább
Előszó
Színi Károlyt Kiss József folyóiratában, A Hét-ben apostolként emlegetik. Ady is hallott róla: „Beszéltek nekem sokszor a Szini Gyula apjáról, az első, a legelső magyarjáról a nemzetközi individualizmusnak, e paradox, fölséges valaminek. Párizs, Genf, London ma a menhelyük az ilyen minden ellen hadakozó, mindenkit szerető, nyugtalan, harcos, nemes, elátkozott embereknek."
Haladó kortársai is nagyra becsülték. Egyik börtönbüntetésére emlékezve, érezhető büszkeséggel emlegeti látogatóit, „a sok és hosszas fogságban megvakult ősz Táncsics Mihályt, ki hű neje s kedves Eszter leánya által Budáról több ízben szerencséltetett; nemkülönben Böszörményi L., a Magyar Újság bátor szerkesztője. Vajda János, a Magyar Újság legtöbb s legjelesebb cikkeinek egyik szerzője. Vértesi Arnold, a nemrég megszűnt, jeles Pesti Hírlap, Mészáros Károly, az elmés Ludas Matyi szerkesztője..."
Saját korában legendás alak volt Színi Károly, a lapszerkesztő. 1859-től 1892-ig, harminc éves korától hatvanhárom éves koráig jelenteti meg heti- és havilapjainak, röpiratainak véget nem érő folyamát. Idézzünk fel néhány, már önmagában is sokat mondó lap- illetve röpiratcímet: „Új Idő, Március 15, Szabadság - Egyenlőség - Testvériség, Szabad Sajtó, Vörös Könyv, Lámpás, Népfelség, A Szabadító, Riadó, Új Világ, Köztársaság, Papramorgó".
Vissza