Előszó
A Vallomások című kiadvány volt állami gondozott fiatalok visszaemlékezéseit, életük változásait, örömeit, gondjait, igyekezett összegyűjteni saját elmondásuk alapján. Nem törekedett mélyebb...
Tovább
Előszó
A Vallomások című kiadvány volt állami gondozott fiatalok visszaemlékezéseit, életük változásait, örömeit, gondjait, igyekezett összegyűjteni saját elmondásuk alapján. Nem törekedett mélyebb lélektani elemzésekre, szociológiai összefüggések keresésére. A mindennapok egy-egy mozzanatának bemutatásával, a fiatalok jelenlegi gondolkodásmódjának megismertetésével törekedett arra, hogy valósághű képet adjon a volt állami gondozottak életéről, életükről alkotott véleményükről.
A kiadvány segítséget nyújt, támpontot biztosít az állami gondozott fiatalok utógondozásával, társadalmi beilleszkedésével foglalkozó szakemberek részére. A Vallomások alapján betekintés nyerhető azokra az okokra, okozati összefüggésekre is, amelyek egy-egy fiatal életében meghatározóak voltak, segítették vagy gátolták az életbe való indulását. Az egyedi esetek nem általánosíthatók, de föltétlenül tovább gondolkodásra, cselekvésre, módszerek változtatására késztetők.
Az állami gondozott fiatalok társadalmi beilleszkedésének egyik meghatározó tényezője a befogadó társadalmi mikro-makro környezet. A kiadvány célja az is, hogy e szélesebb társadalmi hatás gyakorlati eredményeire. meglévő hiányosságaira is ráirányítsa a figyelmet. A konkrét gyakorlati példákkal segíteni kíván az állami, társadalmi tömegszervezeteknek, vállalatoknak, üzemeknek, szocialista brigádoknak, összefoglalva mindazoknak, akik felelősei, részesei, alakítói az állami gondozottak önálló életbe való indításának s további segítésének.
A Vallomásokban megszólaló fiatalok gondolatai, az életben átélt nehézségeik, gyötrelmeik, gondjaik s néha talán szenvedéseik határozott figyelmeztetés a családok, a szülők számára a gyermekekért érzett felelősség teljes vagy részleges hiánya miatt.
Az állami gondozott gyermekek nevelésében, oktatásában, gondozásában hosszú az út az utógondozásig, a fiatalok társadalmi beilleszkedéséig. Az elmúlt években egyre nagyobb hangsúlyt kapott az utógondozói munka, amely a nevelőotthonok viszonylagos zárt világából átvezeti a fiatalt a valóságos életbe. A kiadvány feltehetően hozzájárul e munka eredményesebb végzéséhez is.
Vissza