Előszó
Ebben a jegyzetben azokkal a vallásokkal foglalkozunk, amelyek többé-kevésbé valóban jelen vannak a világ minden részén. Persze a határ meghúzása nem egyszerű feladat, és nem is mindig szükséges...
Tovább
Előszó
Ebben a jegyzetben azokkal a vallásokkal foglalkozunk, amelyek többé-kevésbé valóban jelen vannak a világ minden részén. Persze a határ meghúzása nem egyszerű feladat, és nem is mindig szükséges ebben az esetben túl élesen megrajzolni.
Nem foglalkozunk ebben a jegyzetben a zsidósággal. Ennek oka mindenekelőtt az, hogy számunkra az Ószövetség hite nem egyszerűen világvallás, tehát nem lehet ebbe a kategóriába felvennünk. A másik oka természetszerűleg az, hogy magával az Ószövetséggel egész teológiai munkásságunk 'minden területén találkozunk, tehát sokkal több ismeretünk van róla, mint amit az itt használt módszerrel szerezhetnénk a többi vallás módjára. Tulajdonképpen a parszizmus is határokon felüli vallás, itt most mégsem fogunk találkozni vele. Ugyancsak nem foglalkozunk Afrika néhány vallásával, melyek - állítólag - felfelbukkannak más földrészeken is. Viszont foglalkozunk röviden a sintoizmussal, mely ugyan szinte kizárólag Japánra korlátozódik, ugyanakkor a buddhizmussal való sok kapcsolata miatt mégiscsak ismertetésre kínálkozik.
Gyakorlatilag tehát a következőkkel fogunk foglalkozni: a hinduizmussal, a buddhizmussal, a kínai vallásossággal - ez sem nagyon haladja meg Kína határait - és az iszlámmal. (A sintoizmust már említettük).
Ehhez a stúdiumhoz sokféle irodalmat találunk. Vannak régi, lényegében mindmáig használható könyvek, vallástörténeti összefoglalások és monográfiák, de amelyek ma alig hozzáférhetők, itt nem kerülnek felsorolásra. Csak a ma kapható vagy elérhető néhány forrásmunkát említem:
Jelen jegyzetnek tő forrása Helmuth von Glasenapp műve: Az öt világvallás. Magyarul sok kiadása jelent meg, könyvtárakban is megtalálható. Rendkívül nagy anyagot fog össze. Szempontja, értékelése nem mindenben vállalható, de leíró jellegénél fogva a ma elérhető legalkalmasabb mű.
Vissza