Előszó
A Vállalkozások pénzügyi alapjai könyv elsősorban a Budapesti Gazdasági Főiskola Üzleti és közgazdasági szakjain tanulmányokat folytató hallgatók számára íródott. A könyv témaköreit olyan módon választottuk ki, hogy a hallgatók áttekintést kapjanak a vállalatok, vállalkozások pénzügyi döntéseinek legfontosabb kérdéseiről, megismerjék a modern vállalati pénzügyek fogalomrendszerét, és jártasságot szerezzenek a pénzügyi döntések során széles körben alkalmazott számítási módszerekben és eljárásokban. A témakörök mennyiségének és mélységének eldöntésekor figyelembe vettük, hogy a tankönyv egyszerre szól azoknak a hallgatóknak, akik elsődlegesen nem pénzügyi pályára készülnek, és azoknak a hallgatóknak, akik tanulmányaik befejezése után pénzügyi területeken, pénzügyi menedzserként szeretnének tevékenykedni. Előbbiek számára - legalábbis hivatalosan - a Vállalkozások pénzügyi alapjai elnevezésű tantárgy testesíti meg a vállalati pénzügyekkel kapcsolatos ismereteket, míg az utóbbi hallgatók számára csak a bevezetést, az alapozást jelenti a vállalati pénzügyek szerteágazó és dinamikusan fejlődő területén.
Ezeket a szempontokat figyelembe véve a könyv fő célkitűzései:
- Áttekintést adni arról, hogy a pénzügy hogyan kapcsolódik a vállalkozások menedzsmentjének más területeihez.
- Segíteni a hallgatók elemző készségének fejlesztését annak érdekében, hogy a vállalatok (vállalkozások) üzleti problémáit és lehetőségeit pénzügyi szempontból értékelni tudják.
- Elősegíteni azoknak a kulcsfogalmaknak és alapvető összefüggéseknek a megértését, amelyekkel a pénzügyi menedzserek számos döntéshozatal során szembesülnek.
- Olyan szilárd alapismereteket nyújtani, amelyekre bátran lehet építeni mélyebb és bővebb ismereteket.
A tananyag feldolgozása során a legtöbb témakörnél a fogalmak, összefüggések gyakorlati jelentőségét és alkalmazását konkrét példákkal szemléltetjük. A tankönyvben található ismeretek elsajátítását megkönnyíti, és az ismeretek elmélyítését segíti a Vállalkozások pénzügyi alapjai On-line példatár. Bár a tankönyv elsősorban gazdasági főiskolai hallgatók számára készült, azonban hasznos lehet azoknak is, akik az Országos Képzési Jegyzékben szereplő pénzügyi és számviteli szakképesítések valamelyikének megszerzését tűzték ki célul, például felsőfokú szakképzésben vesznek részt, mérlegképes szakvizsgára készülnek, vagy a meglévő diplomájuk mellé közgazdasági diploma megszerzését is tervezik.
Budapest, 2007. szeptember
a Szerző
Vissza