Előszó
A vállalkozások működtetése az európai unióban címet viselő könyvünk nagy kihívás, hiszen arról kell ismeretet nyújtani, amiről csak a gyakorlat adhat pozitív, vagy negatív visszacsatolást. Olyan ez, mint a szakácskönyv: leírjuk azt, hogy miként kell egy sikeres vállalkozást működtetni, de azt nem tudjuk, hogy az „étel" végül is „ízleni fog-e a vendégnek", csak abban vagyunk biztosak, hogy aki ezen recept szerint készítette el „ebédjét" nem kapott ételmérgezést!
A vállalkozási ismeretek meghatározó elemei közé tartozik a cégalapítás, majd ezt követően a működtetés feladata. Könyvünkben bemutatjuk a vállalkozási formákat, létrehozásuk, megalapításuk gazdasági összefüggéseit. Érmek során rendszerezzük az egyes formák előnyeit, hátrányait, segítséget nyújtva azoknak, akik először néznek szembe e nem kis feladattal. Útmutatást nyújtunk az elektronikus ügyintézés praktikumában is.
Eligazítjuk az Olvasót az üzleti kalkuláció fogalmi körében, gyakorlati megvalósításában. A kalkulációs alapfogalmakat mindig egyszerű,- vagy kevésbé bonyolult példákkal is illusztráljuk, ami segíti a könnyebb megérthetőséget, az elsajátítást. Természetesen a megértés akkor lesz teljes, ha a tárgykört érintően bemutatjuk a mások által írt, szerkesztett műveket is. A könyv végén a felhasznált irodalom mellett néhány internetes oldalt is ajánlunk azoknak, akik részletesebben is szeretnék megismerni a vállalkozási ismereteket.
Az alapfogalmakat követően az üzleti gondolkodás alfájának nevezett tervezéssel foglalkozunk. Részletezzük az üzleti tervezés folyamatát, ismertetjük felépítését, példákkal illusztráljuk annak mibenlétét, szükségességét. A tervezés nem egyszerű feladat. Komoly felkészülést, jártasságot, tapasztalatot, elemző- és jövőben gondolkodó személyiséget követel. Ebből fakadóan nem lehet célunk az, hogy aki a fejezetet átolvasta, már tapasztalt tervező legyen. A világ nem is így működik. A tervet csapatmunkában dolgozzák ki, szakmai ismereteik birtokában ki-ki azt a részt, amihez legjobban ért. Az üzleti életben sem beszélhetünk polihisztorokról, vagy egyszerűbb hasonlattal élve „magányos farkasokról". De azt tudni, hogy miként épül fel egy üzleti terv, milyen metódusok, módszerek alkalmasak annak megvalósítására, már elvárható egy kezdő vállalkozótól is.
Vissza