Előszó
E tananyag a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karán folyó "Vállalati rendszer- és gazdaságtan" oktatás elméleti előadásainak súlyponti témaköreit tartalmazza.
A "Vállalatgazdaságtan"-tárgykör hagyományos feladata a vállalatok gazdasági tevékenységének vizsgálata, különös tekintettel az újratermelési folyamat specifikus törvényszerűségeinek feltárására, valamint a megismert törvényszerűségek hasznosítására.
Jegyzetünk célkitűzése, hogy bemutassa az iparvállalatot, mint a gazdaság szerves részét és egységét, ismertesse belső szerkezetét és folyamatait, rámutasson tevékenységének optimálási lehetőségeire.
Az erősen korlátozott terjedelem miatt az átfogó tárgyalásmódra való törekvés természetesen azzal jár, hogy egyes résztémák nincsenek teljes mélységben kifejtve, illetve más résztémák nem is kerülhettek be az anyagba.
Szeretnénk felhívni a figyelmet azonban
- egyrészt arra, hogy a tárgyhoz gyakorlati foglalkozások és ezek kiegészítő jegyzetei is tartoznak (u.n. " Esettanulmányok"), amelyek a hiányzó részeket pótolják;
- másrészt arra, hogy e jegyzetet azok tudják valóban eredményesen használni, akik az előadásokon és a gyakorlati foglalkozásokon is résztvesznek.
A tananyag kifejtésénél ügyeltünk arra, hogy didaktikailag különválasszuk azokat a témákat, módszereket és fogalmakat, amelyeket a következő félévben oktatásra kerülő "Szervezés és vezetés" c. tárgy anyagába soroltunk. így nem használjuk a szervezet, szerv, szervezés, stb. fogalmakat, hanem a struktúra (szerkezet), egység, elem, stb. kategóriákat alkalmazzuk.
A bevezetett rendszertani és gazdaságtani alapfogalmakat definiáljuk, más kategóriák és kifejezések magyarázatát a kijelölt értelmező szakszótárakra bízzuk.
Vissza