Előszó
A tisztelt olvasó a millennium évében egy olyan szakkönyvet tarthat a kezében amely első alkalommal jelenik meg Romániában magyar nyelven. Segéd-, tan-, vagy kézikönyv? Ezt használat közben ki-ki döntse el. Ez a könyv a vadászati, vadgazdálkodási ismereteket a vadvédelem és természetvédelem összefüggéseiben tárgyalja, ezzel is hozzájárulva a vadászat ügyének újszerű társadalmi megítéléséhez, valamint a keletkezett feszültségek feloldásához és az egymás másságának az elfogadásához. A kötet három nagyobb fejezetet tartalmaz:
1. Vadászati állattan: magába foglalja a vadászat szempontjából legjelentősebb vadfajok ismertetését és etológiáját.
2. Vadgazdálkodás-, tartalmazza az állomány becslését és szabályzását, védelmét, a berendezéseket, betegségeket, károkat, befogást és tenyésztést.
3. Vadászat a fegyverek, lőszerek és a ballisztikán kívül, a vadászati módokat és a vadászkutyákat is taglalja.
A táblázatok, mellékletek és a magyar-román vadászati szótár mind a szakember, mind a tanuló számára hasznos információkat nyújthat. Úgy érzem, a könyv tartalmazza mindazokat az alapismereteket, amelyek elősegítik, illetve megkönnyítik a vadgazda tevékenységét egy olyan időszakban, amikor 10 évre bérelhetők vadászterületeink.
E könyvet ajánlom a szakközépiskolásoknak is, mert az érvényben lévő Vadgazdaságtan tantervének megfelel. Továbbá használható a vadászvizsgákra való felkészülésnél, de hivatásos vadász, erdész és minden természet-barát kalauza is lehet.
E szakkönyv összeállításánál az „Irodalom"-ban feltüntetett neves országos és nemzetközi szaktekintélyek könyveit használtam fel, amelyért ez úton mondok köszönetet. Kiemelném a Nyugat-Magyarországi Egyetem, Vadgazdasági Intézetének önfeláldozó segítőkészségét az anyag összeállításában. Külön hálával tartozok dr. Náhlik Andrásnak az anyag szakszerű lektorálásáért, és családomnak a türelmükért.
Mara Árpád
Vissza