Előszó
A Vadgazdálkodástan I. jegyzet a gyakorló vadászok alapvető tudnivalóit tartalmazza. Azokat az ismereteket, amelyek a vad és vadász találkozásához szükségesek.
Fontos tudni mindenek előtt, hogy mi...
Tovább
Előszó
A Vadgazdálkodástan I. jegyzet a gyakorló vadászok alapvető tudnivalóit tartalmazza. Azokat az ismereteket, amelyek a vad és vadász találkozásához szükségesek.
Fontos tudni mindenek előtt, hogy mi a vadgazdálkodás és mi a vadászat. Hol van mindezek helye országunk gazdasági életében és társadalmi megítélésében. Természetesen azt is tudnunk kell, hogy milyen vad áll előttünk, ezért kell a vadászati állattan. Nincs szó medvéről, farkasról és oroszlánról, mert ezek nálunk nem honosak, de nincs haris, rétisas vagy nyuszt sem anyagunkban, mert ezek meg természetvédelem alatt álló, vadon élő állatfajok. Helyettük részletes ismeretanyag található a vadászható állatfajoknak, az úgynevezett vadfai oknak a biológiai jellemzőiről.
Mint minden szakmának, a vadászatnak is sajátos szaknyelve van, a többszavas körülírások helyett egyetlen kifejezés adja tudtul a hozzáértőnek, hogy miről is van szó. E mindenképpen szükséges szakkifejezéseket aláhúzással jelöli a szöveg. Nem lesz mindenkiből vadász, még szimpatizánsa sem lesz valamennyi erdész — gazdász a vadászatnak. De aki vadászati ismereteket hallgatott, annak néhány dolgot azért tudni kell, és nem csak tudni illik. Nem feltétlen szükséges ismeret a füstös lőpor készítési módja, mert az már a múlté. Jó azonban, ha tudjuk, vagy legalábbis sejtjük a modern kaliberű 30.06-os Springfield KJ-ban megadott becsapódási energiáját 100 m-en. Tudni kell; hogy a szarvasbikának agancsa van és nem szarva, az őz szaporulata a gida és nem borjú, az angol szetter a vadászeb és nem egy meleg felső ruhadarab. Az sem árt, ha tudjuk, hogy a kellő körültekintés nélkül végzett vegyszerfelhasználások milyen kárt okoznak abban a vadállományban, amely nemzeti érték, kereskedelmi cikk, áru, amelynek devizakitermelése hozzájárul népgazdaságunk exportmérlegéhez.
Fejezetek színes és kevésbé sokszínű tudnivalókkal. Egy gazdálkodási ág „aratásának", vagy más oldalról nézve egy sokoldalú - és kicsit drága - sportnak az ismeretanyaga. Aki elsajátította, még nem feltétlenül vadász, csak vizsgaképes vadászjelölt. Mert a vadászat mestersége, de főként művészete nem könyvből tanulható elméleti tudást jelent. Oda más is kell. Gyakorlat az erdei ösvényeken, Íratlan etikai normák betartása egy-egy kis vadász közösségben, a vad gondozása szűkös időszakokban. És kell a természet szeretete és csodálata az első napsugarak megjelenése előtt harsogó szarvasbőgés, vagy a napszállta után megszólaló szalonkakorrogás hallatán.
Vissza