Előszó
Kedves alap-, illetve mesterszakos Hallgatónk!
Az SzTE Bölcsészettudományi Karának vezetése nevében először is gratulálni szeretnénk, hogy sikeres érettségije, illetve alapszakos diplomaszerzése, valamint a felvételi eljárásban további szerepet játszó teljesítményei alapján karunk hallgatói között köszönthetjük. Kívánjuk, hogy érezze jól magát egyetemünkön, érezze úgy tanulmányai során és a végén is, hogy helyesen döntött, amikor a szegedi Bölcsészettudományi Karra adta be jelentkezését. Külön köszöntjük a Karunkra mesterképzésbe felvételt nyert régi és új hallgatóinkat, s azokat a más karra járó tanár szakos hallgatókat, akik tanárképzési programjuk pedagógiai stúdiumait a karunk Neveléstudományi Intézetében fogják végezni.
Önök az ország egyik legjobb egyetemén kezdik meg tanulmányaikat, melynek Bölcsészettudományi Kara a karok hazai összesített rangsorában a második helyet foglalja el, s ahol nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő képzés folyik. Tanulmányaik során Önök előtt meg fog nyílni az európai felsőoktatási térség: Feltétlenül éljenek majd ezzel a kivételes lehetőséggel!
2011-ben már a „bolognai"- alapképzés harmadik végzett évfolyamának hallgatói vehették át diplomáikat. Közülük többen „kipróbálják magukat" a munkaerőpiacon vagy más képzési formában, esetleg külföldön vagy más intézményben folytatják tanulmányaikat. Sokan vannak Önök között, akik a „klasszikus" egyetemi utat járják, és az SzTE BTK valamelyik mesterképzésében folytatják tanulmányaikat. Köszöntjük azokat a hallgatókat, akik más intézményből érkezvén a mi mesterszakos programjaink közül választottak. Mester-szakos hallgatóink első végzős évfolyamának ebben az évben adhattuk át diplomájukat.
Mint ismeretes, a felsőoktatásban ún. kreditrendszerű oktatás működik: ez is merőben új a középiskola után. Az ún. bolognai típusú képzési rendszer bevezetése az egyetemi oktatás korábban bejáratott struktúráit is alaposan átalakította. Tudjuk, hogy a mai felsőoktatási rendszerben való eligazodás bizony még a mesterszakokra bejutott, azaz már nem kevés egyetemi tapasztalattal rendelkező, „edzettebb" hallgatóknak is számos fejtörést okoz, mint ahogy az oktatóknak, illetve az oktatási adminisztráció tagjainak is. A nagyobb szabadság nagyobb felelősség is, ami az Önök részéről is nagyobb odafigyelést kíván meg. Mi a legjobb tudásunk és tehetségünk szerint igyekszünk a legoptimálisabb megoldások megtalálására, de annyit bizton ígérhetünk, hogy mindig igyekszünk eligazodásukat segíteni, s az Önök számára legjobb és legpraktikusabb módon alakítani a rendszert.
Kiadványunk címéül a Vademecum nevet választottuk. Ez a latin kifejezés azt jelenti: 'gyere velem'. Ezzel a kis füzettel ugyanis valamiféle iránytűt szeretnénk adni az Önök kezébe, hogy eligazodhassanak abban az első pillanatra labirintusszerűnek látszó új oktatási rendszerben, amelybe most belekerültek, illetve ahol folytatják útjukat. Reméljük, vállalkozásunk sikeres lesz, s a tájékoztató füzet afféle Ariadné-fonalként szolgálhat, hogy kiismerjék magukat a bolognai képzés, a kreditrendszer és az ún. Egységes Tanulmányi Rendszer (ETR) útvesztőjében.
Útmutatónkban együtt tesszük közzé az alap- és mesterszakos képzéssel kapcsolatos főbb információkat, hogy már a rendszerbe belépő elsős hallgatók is láthassák, hogy később milyen lehetőségek várják őket karunk mesterszakos kínálatában. (Ezeknek a szakirányoknak a részletesebb leírását kiadványunk bővebb, elektronikus változatában tölthetik le a Tanulmányi osztály honlapjáról a to.arts.uszeged.hu/Vademecum/Vademecum_2011.pdf cím alatt.) Ezt követően közreadjuk az SzTE hatályos Tanulmányi és Vizsgaszabályzatát, illetve a BTK Tanulmányi ügyrendjét. Eredményes, kellemes és hasznos szegedi diákéveket kívánunk Önöknek.
Vissza