Előszó
Részlet:
„A bűn kifejezésére Dosztojevszkij két szót használ: itt a «greh», vagyis az erkölcsi értelemben vett bűnt kifejező szó szerepel, míg a regény címében a «presztuplenyije», amely...
Tovább
Előszó
Részlet:
„A bűn kifejezésére Dosztojevszkij két szót használ: itt a «greh», vagyis az erkölcsi értelemben vett bűnt kifejező szó szerepel, míg a regény címében a «presztuplenyije», amely etimológiaílag csak a törvények áthágását jelenti." (Bakcsi György vagy M. Nagy Miklós — lábjegyzet a Bűn és bűnhődés magyar kiadásához)
Egy információ, amely megváltoztatja a tárgyra irányuló percepciót. Jó példa erre, ha azt állítjuk egy könyvről, hogy lopott.
Hogy néz ki egy lopott könyv? Tulajdonképpen egészen olyan, mint egy vásárolt vagy egy ajándékba kapott.
Sok olyan embert ismerek, akinek van otthon lopott könyve. Az egyik barátom azt mondta, hogy ő elvből elutasítja a könyvtári lopást, nemcsak mint volt könyvtáros, hanem azért is, mert valaki más már nem tudja elolvasni. A másik barátom azt mondta, az Államtól lopni nem bűn. Hallottam egy bécsi színészről, akinek négyezer lopott könyve van otthon.
A huszonegy kiállított könyv közül nyolcat a riasztók elvén működő elektronika tesz láthatóvá. Ezek lopott könyvek. (Ezúton szeretnék köszönetet mondani azoknak a személyeknek, akik rendelkezésemre bocsátották őket. Az ügyvédem hisz az ártatlanságukban).
A többi kötet kölcsönzött könyv. A két sorozat aránya a divina proportione, az isteni arány (Etienne Béothy javaslatára.)
A monokróm addig monokróm, amíg kétség nem fér hozzá.
Vissza