Előszó
V. V. Privalov, a kitűnő szovjet történészíró jelen könyvével - amely az elmúlt években két ízben is megjelent Moszkvában - először vesz a kezébe magyar olvasó olyan könyvet magyar nyelven, amely...
Tovább
Előszó
V. V. Privalov, a kitűnő szovjet történészíró jelen könyvével - amely az elmúlt években két ízben is megjelent Moszkvában - először vesz a kezébe magyar olvasó olyan könyvet magyar nyelven, amely monografikus feldolgozását adja a két világháború közötti nemzetközi kommunista ifjúsági mozgalom és nemzetközi szervezete: a Kommunista Ifjúsági Internacionálé történetének. A könyvet olvasva újra megelevenednek az 1917-1919-es európai forradalmi hullám, az 1929-1933-as nagy gazdasági világválság, a fasizmus előretörése és az ellene folytatott küzdelem, a spanyl polgárháború, a nemzeti felszabadító mozgalom és az antifasiszta ellenállás eseményei. Az eredeti dokumentumok, határozatok, beszédek közölt részleteit olvasva képet kaphatunk arról a hatalmas küzdelemről, amelyet az ifjú nemzedék legjobbjai folytattak évtizedeken keresztül a haladó erők, a proletariátus egységéért.
Különös időszerűséget képviselnek ebben a könyvben azok a fejezetek, oldala, részletek, amelyek az imperialista háborús uszítás, a háborúra való készülődés, az azzal való fenyegetés, a fegyverkezés elleni küzdelem eseményeit taglalják, tapasztalatait összegzik. Az ezen a területen elért eredményekből, de az elkövetett hibákból, időszakos vereségekből is tanulnunk kell. Az imperializmus azóta sem vesztett agresszivitásából, s a világ haladó, békeszerető erőinek kötelessége, az egész emberiség jövője iránti felelőssége, hogy megakadályozza a fegyverkezési hajsza fokozódását, a háborús veszély erősödését, az agresszív tervek megvalósulását. E küzdelem nemzetközi feltételei minőségileg javultak a két világháború közötti időszakhoz képest. Szilárd támaszt jelentenek az azóta világrendszerré bővült szocialista országok, a gyarmati elnyomás alól felszabadult és imperialistaellenes politikát folytató országok, a nemzetközi kommunista és munkásmozgalom, a nemzeti felszabadító mozgalmak ereje, a nemzetközi szociáldemokrácia békepolitikája, s a második világháború szörnyűségeire ma is élénken emlékező tömegek, amelyek a világméretű békemozgalom fő erejét jelentik. a veszély ma is nagy, sőt óriási, de az eredményes küzdelem nemzetközi feltételei ma jobbak, mint az 1930-as években voltak.
Vissza