Előszó
Ajánlom ezt a füzetet — könyvet — mindazoknak, akik szeretik szűkebb pátriájukat, érdeklődnek annak múltja iránt, és tesznek is azért, hogy a múlt emlékei ne menjenek veszendőbe. A múlt sikereire...
Tovább
Előszó
Ajánlom ezt a füzetet — könyvet — mindazoknak, akik szeretik szűkebb pátriájukat, érdeklődnek annak múltja iránt, és tesznek is azért, hogy a múlt emlékei ne menjenek veszendőbe. A múlt sikereire büszkék s gondoskodnak arról, hogy a régi hibák ne ismétlődjenek meg. Ők a szó jó értelmében vett dilettánsok, akiknek Horváth László András, Simon Katalin és Szabó Gábor írásai eligazítást adnak az őstörténet bonyolultnak tűnő időrendje, tipológiája nevezéktana útvesztőjében. Kétségtelen, hogy a könyv megértéséhez, igazi élvezetéhez szükség van bizonyos előtanulmányokhoz, melyek nélkül sajnos a nyomtatott szöveg jelentős része volapükül cseng. Ám ez az érthetetlen csengés azt a késztetést is magába foglalja, mely a megértés érdekében végzett tanulmányokra buzdít.
Magam, a Szeged története egyes fejezeteinek írásakor is szembekerültem ezzel a kérdéssel: kinek írunk? Hiszen a vájt fülű szakértő nem népszerű összefoglalást olvas, hanem szakfolyóiratot. Ámde tudomásul kell vennünk, hogy az ilyen típusú összefoglalásokra szükség van. A kutatások története bizonyítja, hogy szakaszosan jelentkeznek olyan feladatok, melyek elvégzése már újabb kutató generációkat késztet a megoldásra, amikor az eddig ismertek összefoglalása friss szemlélettel szükségszerűen újabb eredményeket szül.
Ezért ajánlom ezt a könyvet a szakembereknek is, mert bizton tudom, egyes passzusai éles vitát váltanak majd ki, mások pedig elfogadott új eredményként forognak majd közkézen, így aztán ezen ajánlás nem is lehet a tanulmányok ismertetése, még kevésbé vitatása. Pusztán azt a tényt szeretném rögzíteni, hogy nekem nagy örömömre szolgál a szerzőpáros összefoglaló értékelése. Még nagyobb örömmel ajánlom majd a folytatást, mely remélhetőleg a régió Krisztus születése utáni történetének, összefoglalóját adja. A bronzkor Csongrád megyében című tanulmányt pedig követnie kell az újkőkor, rézkor, vaskor leleteit s történetét összefoglaló tanulmányoknak. Persze más szerzőktől, hiszen a polihisztorok világa már rég elmúlt. így aztán a csongrádi múzeum is büszkélkedhet majd azzal, hogy országszerte új kezdeményezésként, egy kisebb régió előtörténetét adja közre, mindannyiunk hasznára. Az már csak különleges ajándék lehetne, ha itt jelenne meg, a régió környezettörténeti, éghajlattan-történeti és agrártörténeti elemzéseinek összefoglalása is. Ebben reménykedve ajánlom ismételten mindnyájuk figyelmébe e kötet tanulmányait.
Szeged-Budapest, 1998 karácsonyán
Trogmayer Ottó
Vissza