Előszó
Részlet a könyvből:
"Kisgrafikánk országos bemutatkozása a Biennálék jegyében a Balatonnal jegyezte el magát, - az eddigiek Keszthelyen zajlottak le, a jelenlegi, az ötödik, Tihany múzeumában...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
"Kisgrafikánk országos bemutatkozása a Biennálék jegyében a Balatonnal jegyezte el magát, - az eddigiek Keszthelyen zajlottak le, a jelenlegi, az ötödik, Tihany múzeumában nyílik meg. A poétikus helyszín úgy látszik hozzá tartozik ennek az intim művészetnek a nemzetközi atmoszférájához, hiszen legismertebb ágazatának, az ex librisnek európai kongresszusait az itáliai Comoban kezdeményezték, negyedszázada, s a legutóbbit, A XVII.-et, a svájci Luganoban, tavaly tartották meg. A könyvek szellemi védjegyképe az ex libris világszerte a kultúra égisze és pártfogása alatt áll, eddig tizenhét országban teremtett magának Baráti Köröket, Egyesületeket, majd Nemzetközi Szövetséget, amelynek alapítói között magunkat is ott találjuk. S talán nem is véletlenül: ebben az országban talált először termő talajra a könyvnap gondolata is, fél évszázaddal ezelőtt.
Maga a grafika, mint a képi kifejezés eszköze, a leggyorsabban kapcsolódik - a képzőművészetek közül - a korjelenségekhez, elevenen reagál a társadalmi, szellemi eseményekre, mozgékony és dinamikus, - hatókörén belül a kisgrafikának külön sorsa is van. A kezünk ügyében tartható dolgokhoz, a kisméretű, magunk választotta művészi tárgyakhoz személyes élmények fűződnek, olvasása útján az illusztrációk, hírközlés révén a díszítményes nyomtatványok, gyűjtés következtében a bélyegek világában válunk bennfentessé. A kicsiny formátum vonzereje a gondos-minuciózus művészi kivitel mellett abban is áll, ami az alkotóit formai-tartalmi tömörítésre, magvas, karakteres megjelenítésre készteti. A kiemelésnek és elhagyásnak, vagyis a művészi absztrahálásnak olyan eszközeihez folyamodik a kisgrafika, amelyek az irodalmi műfajok közül leginkább a verssel rokonítják, - ritmusa, gondolatfűzése és képi metaforái révén. Sajátos műfaj, - s mint ahogyan a legköltőibb próza írója sem törvényszerűen költő is egyben, ugyanúgy nem következik a legjelesebb grafikusi képességből sem a kisgrafika művelésére való hajlam."
Vissza