Előszó
Piacgazdasági viszonyok között egy gazdálkodó szervezet létrehozása és versenyképességének megteremtése szakmai ismereteken nyugvó szervező munkát és kellő előretekintést kíván. Ez egyaránt érvényes arra az esetre, amikor kisvállalkozást kíván beindítani valaki, és azokra az esetekre is amikor egy már működő szervezet működésének hatásfokjavítását, bővítését, továbbfejlesztését tervezik. A tervezés tudományos-műszaki-gazdasági alapokon nyugvó eljárási mód. Mindennapi életünkben gyakran a tervezés leegyszerűsített algoritmusa jelenik meg. Információkat gyűjtünk személyes megbeszélések, telefonálások, e-mail váltások során, szakcikkek és szakkönyvek áttanulmányozása, vagy éppen a szervezett oktatás keretei között. Ezeknek az információknak a mennyiségi növekedése egy ponton minőségi változást eredményez és döntéseket érlel. Ilyen döntés lehet például egy kisvállalkozás beindítása, egy számítógép beszerzése, vagy egy üzlethelyiség bérleti szerződésének megkötése.
Az üzleti terv készítésének célja a vállalkozás létrehozásának előkészítése, ill. már működő vállalkozás esetén a vállalkozás céljai és tényleges lehetőségei közötti összhang megteremtése. Meg kell határozni a vállalkozás hosszabb távú céljait, feladatait, működését, kapcsolatrendszerét, jövedelmezőségi elvárásait. Meg kell teremteni erőforrásai felhasználásának optimális feltételeit, úgy hogy a folyamatosan változó piaci viszonyokat figyelembe véve a környezeti mozgásokhoz képes legyen hatékonyan alkalmazkodni.
A jegyzet végigvezeti az olvasót azokon a fázisokon, amelyek a vállalkozási gondolatot az ötlet születésétől kezdve megvalósítás tervének kidolgozásáig végig kísérik. Bemutatja, hogyan lehet üzleti tervet készíteni, milyen annak felépítése, melyek legfontosabb információs bázisai, milyen célokra használható fel és azt is, hogy hiánya, illetve szakmai hiányosságai milyen gondokat, problémákat okozhatnak.
Fontos, hogy a gyakorlati életbe kilépő informatikus ismerje a tervezőmunka fogalomrendszerét és legfontosabb elméleti kérdéseit. A szemléletformálás mellett az alapvető cél azonban a tervezőmunka gyakorlati kérdéseinek megismertetése. Fontos az előretekintés, a hosszabb távú célokat szolgáló operatív feladatmegoldások és döntések összehangolása, a gazdasági folyamatok összefüggésrendszerének felismerése, a műszaki, gazdasági, pénzügyi, személyi, szervezeti, szervezési feltételek komplexitásának és a jövedelmezőségi követelményeknek az együttes érvényesítése.
Az ismeretanyag elsajátítása után az olvasó képes lesz arra, hogy a gyakorlati életben önállóan, a témakörhöz kapcsolódó tervezési feladatokat megoldjon. Az ismertetett tervezési módszertan alkalmazása hozzájárul a döntésekkel vállalt kockázat mérsékléséhez és növeli a vállalkozás kockázatviselő képességét.
Vissza