Előszó
Részlet a műből:
"Tisztelt Olvasó!
Az Üzleti gazdaságtan c. tantárgy egyik modulfüzetét tartja kezében. A füzet célja, hogy a vásárolt készletek témakörrel a tantárgy igénye szerint megismertesse olvasóját.
A füzet foglalkozik a készletek szerepével a gazdálkodásban, azok beszerzésével és tárolásával kapcsolatos megfontolásokkal és egyszerű számításokkal, a készletek biztosításához szükséges pénzeszközök megteremtésének lehetőségeivel, a számlaadási kötelezettség jelentőségével és a forgalmi adó tulajdonságaival. Megismertet a készletekkel kapcsolatos számítások útján a viszonyszámok és a középértékek, mint statisztikai mutatószámok kiszámításának és egyszerű elemzésének lehetőségeivel, a készletek bizonylatolásával és nyilvántartásával kapcsolatos alapvető technikai tudnivalókkal és az így kielégíthető információigénnyel. S mindezeket tovább felhasználva a főkönyvi könyvelés igénye szerint az anyag- és árukönyvelés (itt kitekintünk az értékesítésre is) legfontosabb szabályait és összefüggéseit is megmutatja.
A füzet 5 fejezetből áll. Az ismeretanyag közlése során igyekszik magyarázatokkal és példákkal szolgálni, vastag betűs kiemelésekkel megjeleníteni a legfontosabbakat. Az utóbbiak célja, hogy a téma alapos áttanulmányozása után a vastagon szedett részekre való ismételt rátekintés egy újbóli ismeret-áttekintést tegyen lehetővé. Ugyanezt a célt szolgálja a fejezet végén az összefoglalás (a vastag betű a kiemelésekkel való kapcsolatra utal). A kiemelt tananyagrészek a leglényegesebb tudnivalók ismétlésében segítenek, de nem pótolhatják a teljes anyag feldolgozását. A tananyag tárgyalása során - az áttekinthetőség érdekében - a legnagyobb igyekezet mellett sem lehetett az egymással összefüggő kérdéseket mindig egy helyen megvizsgálni. Előfordul, hogy a korábban már tárgyalt vagy később feldolgozásra kerülő részekkel együtt teljes az ismeretkör. Ezért ezeken a helyeken a kapcsolódó fejezetpontra utalás található, melyet teljes szélességű szövegkeretben helyeztünk el. A korábban tárgyaltakra mindenképpen tekintsünk vissza, a későbbi tananyagrészre hivatkozáskor érdeklődés esetén lapozzunk előre a füzetben.
A füzetben találhatók elölt betűvel szedett részek is. Ezek kiegészítő ismeretek, de a tananyagnak már nem részei. Természetesen a teljesebb kép kialakításához hasznosak. Minden fejezet végén néhány feladat és kérdés található. A gyakorló feladatok kicsit munkaigényesebbek a tananyagban tanultak alkalmazására. A kérdések egy része a tanultak újragondolását, mások az elsajátítottak felhasználását igénylik.
A füzet igen széles ismeretkört érint. A cél, hogy a választott témában megmutassa: hogyan lehet és miért fontos jelenségeket, összefüggéseket meglátni, problémákat felismerni, és választ, megoldást keresni.
Ezt a célt nehéz elérni! Ezért ezt a füzetet is szerény szárnypróbálgatásnak tessék tekinteni e nemes cél érdekében!
A szerző"
Vissza