1.062.058

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Üzenetek a XX. századból (dedikált példány)

Negyvenkét beszélgetés a magyar zenéről

Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

E könyvben XX. századi muzsikusok üzennek önnön koruk magyar zenéjéről, későbbi korok olvasóinak. Eredetileg valamennyi üzenet gyakorlati és „aznapi" céllal fogalmazódott meg 1953 és 1996 között:... Tovább

Előszó

E könyvben XX. századi muzsikusok üzennek önnön koruk magyar zenéjéről, későbbi korok olvasóinak. Eredetileg valamennyi üzenet gyakorlati és „aznapi" céllal fogalmazódott meg 1953 és 1996 között: kisebb részük budapesti periodikumokban vagy a Magyar Televízió képernyőjén kapott nyilvánosságot, túlnyomó részük a Magyar Rádióban, mely utóbbi intézményhez, fél évszázadon át, szoros szálak fűzték e sorok íróját. Kezdetben kevesebb, később több lehetőségem és alkalmam nyílt teljes pályakép megörökítésére, egy-egy műsorral vagy műsor-sorozattal. A magnetofon, mely épp 1950 táján jelent meg a hazai gyakorlatban, lehetővé tette hosszabb beszélgetések hiteles feljegyzését. A Magyar Rádióban elhangzott első nagyobbszabású zenei pályarajznak - a Rácz Aladárénak - kedvező fogadtatása pedig rangot adott a teljes műfajnak. Hogy a technikai adottság, a történészi információ-éhség és a publikálási alkalom, együttesen, milyen nagyszabású munka elvégzését tette lehetővé, hadd érzékeltessem három adattal. Ferencsik János életrajzának hangszalagra vett alapanyagát tizenhárom, egyenként két-három órás találkozás során rögzítettem. Ifjabb Bartók Béla emlékezéseinek hangfelvétele harminchárom órát vett igénybe. Veress Sándorral pedig három napon át, délelőtt és délután dolgoztunk berni stúdiójának galériáján, míg beszámolója elérte a megkívánt teljességet.
Ám, ha eleinte merőben gyakorlati cél motiválta is a beszélgetések kezdeményezését és megvalósítását: idővel rá kellett döbbennem történeti-dokumentatív jelentőségükre. A kérdéseket nem riporter, hanem zenetörténész tette fel, ennél fogva a válaszok is mindig történeti irányultságúak voltak: alkotóműhelyek tényeit, titkait, társadalmi összefüggéseit tárták fel. Harminc személyiséggel folytatott negyvenkét beszélgetésem sok ismeretlen szálat csévézett a történeti kutatás orsóira, sok váratlan mintát mutatott meg a XX. századi magyar zene szőttesében. Megesett, hogy több beszélgetés egyazon jelenséget világított meg más-más oldalról, rámutatva egymást kiegészítő együttes közlésük jelentőségére: arra, hogy adott esetben az egyszer negyvenkettő több, mint a negyvenkétszer egy. Történeti távlatokat ad a beszélgetéseknek, mindenek előtt, az a tény, hogy nagyrészük immár megismételhetetlen.
Teljességet, egybefüggő XX. századi magyar zenetörténetet mindazonáltal ne várjon e munkától az olvasó. Nem annak készült: nem több, de nem is kevesebb a címben megígért negyvenkét, üzenetértékű beszélgetésnél. E sorok írójában még az is csak sokára tudatosodott, hogy „fejezeteidnek összessége könyvnyi terjedelmet és mondandót rejt. Ha hamarabb jutok e felismerésre, a kötet alighanem gazdagabb lenne szeretett mestereim - Kodály Zoltán, Szabolcsi Bence, Szervánszky Endre, Kókai Rezső, Bárdos Lajos - pályaképével. Vissza

Tartalom

Üzenetek a XX. századból 5
Pályaképek, pillanatképek 7
Kodály Zoltán: 9
Rácz Aladár: 14
Popperné Lukács Mici: 25
Molnár Antal: 38
Takács Jenő: 47
Kadosa Pál: 58
Farkas Ferenc: 61
Paul Sacher: 94
Veress Sándor: 108
Osváth Júlia: 136
Ifj. Bartók Béla: 143
Csenki Imre: 195
Tátrai Vilmos: 206
Vargyas Lajos: 218
Demény János: 230
Simándy József: 236
Szőnyi Erzsébet: 244
Bartók Péter: 250
Petrovics Emil: 258
Szokolay Sándor: 265
Vásáry Tamás: 272
Emlékek, gondolatok Bartókról 289
Zieglerné Ziegler Márta: 291
Bartókné Pásztory Ditta: 294
Budapesti beszélgetés Bartók két fiával 300
Hatan a Kékszakállú herceg vára keletkezéséről 310
Kodály Zoltán: 310
Zieglerné Ziegler Márta: 312
Ifj. Bartók Béla: 312
Palló Imre: 313
Kálmán Oszkár: 314
Molnár Antal: 315
Reiner Frigyes: 316
Szigeti József: 318
Milloss Aurél: 322
Yehudi Menuhin: 327
Pierre Boulez: 333
Forrásmutató 337
Névmutató 341
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Üzenetek a XX. századból (dedikált példány) Üzenetek a XX. századból (dedikált példány) Üzenetek a XX. századból (dedikált példány) Üzenetek a XX. századból (dedikált példány)

A címlapon a szerkesztő, Bónis Ferenc Lukin László (1926-2004) zenepedagógusnak szóló dedikációja látható.

Állapot:
4.240 ,-Ft
21 pont kapható
Kosárba