Előszó
A Gödöllői Iparművészeti Műhely (GIM) 1998-ban alakult a Gödöllőn és környékén élő hivatásos iparművészek csoportosulásaként, a Gödöllői Művésztelep (1901-1920) szellemiségének továbbfolytatása, művészeti örökségének gondozása, alkotó továbbfejlesztése szándékával.
A Műhely tíz éves tevékenységének egyik kiemelkedő eredménye az egykori művésztelep jelentőségének elismertetése a kortárs művészetben. A GIM munkálkodása ráirányította a kortárs alkotók figyelmét ennek a művészeti tradíciónak a különleges értékére, minőségére, belső lényegére. A Műhely köré csoportosuló gödöllői, magyarországi és külföldi művészek munkássága pozitív, teremtő légkörű: utat mutat a kortárs művészet zaklatott, gyakran átláthatatlan, sok esetben kaotikus irányzatai között.
Az összegző jellegű jubileumi kiállításon 147 művész kisméretű munkákkal vett részt. Mindegyik alkotás üzenet a szépségről, a harmóniáról, az életről, a ma emberét foglalkoztató gondolatokról, eszmékről. A művekben a legkülönbözőbb művészeti technikák és kísérletek segítségével az anyag belső üzenete is megnyilvánul.
Az elmúlt tíz évben a Műhely sikeres bemutatókat valósított meg alapító tagjai és a meghívott alkotók műveiből. Ennek a nagyszabású vállalkozásnak a jelentősége túlmutat Gödöllőn. 1998-2008 között a GIM-Ház csoportos és egyéni kiállításain több mint 150 neves magyar és külföldi képző- és iparművész szerepelt. Művészeti műfajok sokasága - festmény, grafika, plasztika, kárpit, kerámia, üveg, porcelán, ötvös- és bőrmunka, animáció, object, építészeti alkotás - jelent meg a kiállító teremben. A GIM-Ház a természeti tematikájú alkotásoknak adott otthont. Szinte kimeríthetetlenné vált a kert-téma, amelyből évente egy-egy nagysikerű csoportos kiállítás valósult meg. A GIM kiállítási koncepciója hangsúlyt helyez az egykori művésztelep neves alkotói műhelymunkáinak bemutatására, a művészcsaládok és a művészet több műfajában alkotó, neves iparművészek meghívására is. A bemutató kiállítások és a művészeti oktatás mellett a Műhelynapok a társművészetekhez való kapcsolódás erősítését szolgálták. Ezeket a találkozókat, előadásokat, irodalmi, zenei programokat, felolvasó esteket a közönséggel való bensőséges együttlét jellemezte.
A Műhely az elmúlt években rendszeresen kapott meghívásokat belföldi és külföldi bemutatkozásokra. Kiemelkedő jelentőségűnek számít a 2001-ben „Élmény és eszmény" címmel, a Gödöllői Művésztelep 100 éves jubileumára megrendezett nagyszabású országos képző- és iparművészeti kiállítás a Gödöllői Királyi Kastélyban és az EuroArt, az Európai Művésztelepek Szövetsége tagjaként a Barbizonban, Párizsban és Szentendrén rendezett kiállítások.
A GIM alkotóházában a Gödöllői Művésztelep hagyományaira épülő iparművészeti oktatás folyik. A gobelinszövő, a kerámia, a rajz és képzőművészeti kurzusok elsődleges célja a tehetséggondozás és mindaz, amely a Gödöllői Művésztelep munkásságát fémjelezte; így a különböző képző- és iparművészeti műfajok elsajátítása, a mívességre, a magasszíntű mesterségbeli tudásra való nevelés. Az oktatási műhelyek rendszeresen beszámoló kiállításokon összegzik tapasztalataikat.
A GIM-Ház jellegzetes, bensőséges atmoszféráját az első évektől épülő, színekre komponált művészkert, a műtermek - részben régi bútorokkal berendezett - műhely-légköre és a jellegzetesen „gödöllői" stílusú, a képző- és az iparművészeti alkotásokat együtt bemutató kiállítások arculata adja. A GIM-Ház fenntartásához, működéséhez Gödöllő Város Önkormányzata, programjaihoz a Gödöllői Uj Művészet Közalapítvány biztosítja az anyagi alapokat.
Vissza