Előszó
Az üveg mint szekunder nyersanyag
Az üveg nagy használati értékét tulajdonságainak - tömör, ellenálló, inert, szagtalan, jól tisztítható, higiénikus - sajátos együttese adja. Kiválóan alkalmas...
Tovább
Előszó
Az üveg mint szekunder nyersanyag
Az üveg nagy használati értékét tulajdonságainak - tömör, ellenálló, inert, szagtalan, jól tisztítható, higiénikus - sajátos együttese adja. Kiválóan alkalmas élelmiszer- és italcsomagolásra, emellett hulladéka egyike azon ritka másodnyersanyagoknak, amelyek gazdaságilag is ésszerűen hasznosíthatók. Az üveg ugyanis - adalékaitól és kísérőitől eltekintve - korlátlanul reciklálható, újraolvasztható, saját anyagából eredő minőségromlás nélkül.
A múltban az újrafeldolgozásra irányuló erőfeszítéseket fékezte
- az elsődleges nyersanyagok alacsony ára,
- az elegendő lerakóhelyi kapacitás, ezáltal a hulladékok elhelyezésének csekély költsége,
- a szilárd maradékok inhomogén volta és reaktivitása, valamint
- a hulladékból nyert termékek „rossz híre".
Mára mindez megváltozott: a hulladéklerakás drágul, a technológiai maradékokat és kibocsátásokat egyre szigorúbb törvények szabályozzák, ill. korlátozzák, és mind nagyobb azoknak a termékeknek a száma, amelyeket első használati periódusuk végeztével újra fel lehet - és a természeti erőforrások kímélése érdekében - fel is kell dolgozni.
A lerakási gondokat üveg esetében éppen páratlan biológiai és kémiai ellenállása tetézi, a soha meg nem szűnő helyfoglalás - különösen az öblösüvegeké - formájában (egyiptomi sírokban 3500 éves üvegleleteket találtak!).
Vissza