Előszó
Az emberiség történelmében mélyen nyúlik vissza az üveg ismerete. Kőkorszakbeli őseink használtak már - a természetben előforduló vulkanikus eredetű - obszidiánt, lándzsahegyek, nyílhegyek és tőrök készítéséhez. Az üveg mesterséges úton való előállítása, időszámításunk előtti ötödik évezredbe vezethető vissza, Kis-Ázsiába. Jelenlegi ismereteink szerint innen származik az első mesterséges üvegtárgy. Azóta folyamatosan minden kultúrában ismerték és terjesztették az üveg mesterséges előállítását, az üvegtechnikát.
A sok évezredes múlt ellenére az üveg közkinccsé, mindennapi közszükségleti cikké csak a XIX. századi ipari forradalom hatására, a kémiai ipar gyors fejlődése következtében vált. Mai életünk szinte elképzelhetetlen az üveg nélkül. Voltak és vannak fellendülő, majd lelassuló időszakok, az üvegtermelésben, melyek látszólag az üveg anyaggal való helyettesíthetőségére vezethetők vissza. A termelési ingadozások okai azonban más eredetűek.
Kétségtelen, hogy napjainkban is vannak, akik a műanyagipar gyors és mindenképpen elismerésre méltó fejlődésében az üvegipar hanyatlását látják. Nincs ilyen veszély! Amióta az ember az üveggel megismerkedett, azóta használja és használni fogja a jövőben is.
Az építészet, az elektrotechnika, az orvostudomány, a gyógyászat, az élelmiszeripar, a textilipar, a vegyipar és ezen belül éppen a műanyagipar egyre fokozza az üvegfelhasználást.
Gyárunk fennállásának 75. évfordulójára lát napvilágot ez a mű. Célja természetesen az, hogy hiteles történeti sorrendben ismertesse gyárunknak és dolgozóinak nehéz küzdelmekkel teli, eredményekben és kudarcokban gazdag 75 évét, de célja az is, hogy a gyár dolgozóinak és a jövő generációinak büszke öntudatot adjon küzdelmes, szép és közérdekű munkájához.
Azzal a meggyőződéssel adjuk kézbe az olvasónak ezt a könyvet, hogy nyerjen betekintést a hazai üvegiparunk fejlődésébe, ismerkedjen meg az iparilag igen fejlett Sajó-völgye egyik nem lebecsülendő létesítményével, a Sajószentpéteri Üveggyárral.
Vissza