Előszó
1945. március 20. körül a Szép utca 5. szám alatti lakásomon összeült néhány régi barát az ellenállási mozgalomból: Szent-Iványi Domokos, Saláta Kálmán, Arany Bálint, Bokor Béla és jómagam....
Tovább
Előszó
1945. március 20. körül a Szép utca 5. szám alatti lakásomon összeült néhány régi barát az ellenállási mozgalomból: Szent-Iványi Domokos, Saláta Kálmán, Arany Bálint, Bokor Béla és jómagam.
Szent-Iványi 17-én érkezett fel Debrecenből. A Külügyminisztérium v. osztályfőnöke, 1944-ben ő volt a legfontosabb ellenállási szervezetnek, a Magyar Függetlenségi Mozgalomnak feje, majd a Horthy-féle fegyverszüneti bizottságnak a tagja. Az oroszok az ideiglenes kormányba külügyminiszternek kombinálták, amit ő elhárított.
Arany Bálint és Saláta Kálmán már január óta a Független Kisgazdapártban végzett fontos munkát. Bokor Béla a Külügyminisztériumban foglalt el kulcspozíciót, én a Kisgazdapárt mellett (ahol a Külügyi Bizottság titkára voltam) a Teleki Pál Munkaközösségben működtem.
Célunk az volt, hogy a nagyrészt szabaddá vált politikai életben mindnyájunk kettős célkitűzését, a magyar szuverenitás helyreállítását és demokratikus reformok megvalósítását segítsük elő.
Bár minden politikai párthoz fűztek kapcsolatok, a Független Kisgazdapártban láttuk a magyar jövő letéteményesét.
Április vége felé Bokor Béla és én a körből elmaradtunk, az én időm nagy részét a Munkaközösség Külügyi Tanfolyamának irányítása foglalta le, Bokorét pedig a külügyminisztérium igazoló bizottságában folytatott működése. A kör maga azonban rövidesen kibővült Kiss Károllyal és Héder Jánossal, majd Donáth Györggyel. November elején érkezett vissza Nyugatról a nyilasok által elhurcolt Szent-Miklósy István, attól kezdve ő is bekapcsolódott. Soós Géza, aki Svájcból látogatott haza, otthonléte alatt szintén részt vett az összejöveteleken. Ez a társaság összejött, megbeszélte, hogyan látja a politikai helyzetet, a kialakuló jövő lehetőségeit.
Vissza