Előszó
Részlet az Utazás a Holdba című műből:
A Gun-klub.
Az Egyesült-Államok szövetségi háborúja alatt a marylandi Baltimoreban nagy jelentőségű uj klub alakult. Tudvalevő, hogy ennél a hajósokból,...
Tovább
Előszó
Részlet az Utazás a Holdba című műből:
A Gun-klub.
Az Egyesült-Államok szövetségi háborúja alatt a marylandi Baltimoreban nagy jelentőségű uj klub alakult. Tudvalevő, hogy ennél a hajósokból, kereskedőkből és gépészekből álló népnél mennyire kifejlődött a katonai érzék. Egyszerü kereskedők, miközben irodáikban fel- és alájártak, szinte észrevétlenül kerültek kapitányi, ezredesi és tábornoki rangba, anélkül, hogy elvégezték volna Westpointban a katonai iskolát; a „haditudomány" dolgában csakhamar ott tartottak, ahol óvilágbeli társaik s mint ezek, ők is értették, mint lehet golyók, milliók és emberek pazarlásával győzelmeket aratni.
A ballisztikában azonban nagyon tultettek az európaiakon. Nem csupán a legtökéletesebb ágyukat tudták készíteni, hanem a leghatalmasabbakat is, amelyek ép ezért még el nem ért hordképességgel birtak. A lövések rombolása, pusztítása - ferde, egyenes, vagy hátulról érő lövések - terén az angolok, franciák, poroszok már semmi ujat sem tanulhatnak, de ágyúik, mozsárágyuik, hegyi ütegük, közönséges mordályok az amerikai tüzérség rettenetes gépei mellett.
Nincs is ezen semmi csodálni való. A yankeek, a világ legelső mechanikusai, született gépészek, mint ahogy az olaszok zenészek, a németek bölcselkedő természetüek. Igen természetes, hogy lángeszük nagyszerüsége a tüzérség terén nyilvánult. Ez a zsenialitás teremtette meg azokat az óriási ágyukat, amelyek bár sokkal kevesebb hasznot hajtanak, mint a varrógépek, de épp oly bámulatot és még nagyobb csodálkozást keltenek. E csodamüvek közül ismertebbek a Parott, Dahlgreen, Rodman-Armstrong, Palliser, Treuille de Beaulieu nem is versenyezhetnek tengerentúli társaikkal.
Vissza