A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Magyar gyári munkásság

Szociális helyzetkép

Szerző
Budapest
Kiadó: Magyar Közgazdasági Társaság
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Könyvkötői vászonkötés
Oldalszám: 242 oldal
Sorozatcím: Közgazdasági könyvtár
Kötetszám: 24
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 15 cm
ISBN:
Megjegyzés: Nyomtatta a Pesti Lloyd-Társulat könyvnyomdája, Budapest.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Háború vagy hadikészültség idején a közgazdasági érdeklődés, elsősorban a termelésre szokott irányulni. Minden háborús vagy hadikészültségi erőkifejtés többé-kevésbé tetemes túlfogyasztást szokott... Tovább

Előszó

Háború vagy hadikészültség idején a közgazdasági érdeklődés, elsősorban a termelésre szokott irányulni. Minden háborús vagy hadikészültségi erőkifejtés többé-kevésbé tetemes túlfogyasztást szokott jelenteni. Ennek ellensúlyozására kell ilyenkor figyelmünket a termelés lehető fokozására összpontosítanunk. Valószínű azonban, hogy a hadikészültségi állapot és a háborús veszély elmultával kérdéseire fog eltolódni. A hadikészültséggel kapcsolatos túlfogyasztás nyomában feltétlenül az általános életszínvonal süllyedésének kell járnia. Ez a következmény pedig a tőkében viszonylag szegény és jelentékeny jövedelemeloszlási különbségektől sujtott országokban, amelyekhez Magyarországot is sorolnunk kell, különösen nagy súllyal esik latba. Előrelátható, hogy az alsó jövedelemeloszlási rétegek a háborús zaj elmultával megint fokozott nyomatékkal fognak nagyobb karéj kenyérért jelentkezni és hogy ilyképpen a jövedelemeloszlási versengés ismét erősebben fog kiéleződni. Igen fontos, hogy az akkor majd felmerülő gyakorlati kérdések megoldására legalább gondolatilag már most minél alaposabban készüljünk fel.
Ezt a célt szolgálja a jelen munka, amidőn szigorúan tárgyilagos helyzetképet kíván nyujtani a magyar gyári munkásság életszínvonaláról. Szerzői következetesen az "audiatur et altrea pars" elvének alapján állnak; munkájuknak egyetlen gyakorlati célkitűzése az, hogy a tények pártatlan megállapításával becsületesen egyengessék a későbbi jövedelemeloszlási fejlődés útját. Erre a törekvésükre való tekintettel tudatosan mondanak le a felületes népszerűség muló babérjairól és kerülik a szóvirágokkal díszelgő, érzelmileg aláfestett gondolatmeneteket. A lehetőséghez képest egységes rendszer szempontjai szerint tárják fel és mutatják be a gyáripar különböző ágazataiban foglalkoztatott munkások életviszonyait. Vizsgálódásaikban a szorosabb értelemben vett közgazdasági megfontolásokon kívül, figyelmet szentelnek tágabb társadalomelméleti vonatkozásoknak is. Az olvasó azonban már eleve készüljön el arra, hogy itt nem holmi divatos "gyárkutatás" szórakoztató olvasmányát, hanem pontról-pontra tudományos alapossággal lemért adatok komoly és tárgyilagos egybefűzését kapja.
A munka szerzőinek javarésze hosszú évek óta közvetlen irányításom alatt fejlődik. Munkaközösséget egy gyáripari vezető és egy gyáripari munkás bevonásával egészítették ki. Noha az egyes fejezetek tartalmáért szerzőik viselik a felelősséget, az egész munka szelleme ennek a munkaközösségnek a terméke. Adataikat hivatalos hivatalos statisztikai feldolgozás hiányában nagyrészben közvetlenül az egyes vállalatoktól, érdekképviseletektől és munkásszervezetektől szerezték be. Fáradságos helyszíni felvételektől sem riadtak vissza. Az ugyanarra a kérdésre vonatkozó, de különböző forrásokból eredő adatokat egységes módszer és kölcsönös megbeszélések segítségével igyekeztek közös nevezőre hozni.
Fáradozásunknak örvendetes eredménye lenne, ha a hazai társadalomleírás ifjú művelőit egyéb területek hasonló módszerrel való feltárására tudná sarkalni. Kétségtelen, hogy az itt feltárt szempontokat a gazdaságpolitikai irányítás különböző szervei is hasznosan tudják majd értékesíteni. Vissza

Tartalom

Dr. vitéz Surányi-Unger Tivadar: Előszó5
Rézler Gyula: A magyar gyári munkásság7
Nötel Rufold: A vas-, fém- és gépipari munkásság48
Urbán János: Az üveggyári munkásság70
Olti Vilmos: A fűrészipari munkásság86
Csikós-Nagy Béla: A bőrgyári munkásság107
Rézler Gyula: Textilgyári munkások123
Hegedűs Dániel: Cipőgyári munkások145
Hantos László: Papírgyári munkások159
Rézler Gyula: Cukorgyári munkások171
Buócz Elemér: Vegyipari munkások187
Hantos László: Nyomdászok201
Bán Imre: Szénbányászok215
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem