Előszó
Az Unitárius Kislexikon a magyar nyelvterületen levő Unitárius Egyház keresztmetszetét mutatja be az egyház jelesebb képviselői, intézményei és szervezeti fölépítettsége alapján.
A 430 éves múltra visszatekintő Unitárius Egyház ilyen, vagy hasonló munkával eddig még nem rendelkezett. Történelmének folyamán az utolsó fél évszázadban - a korabeli jegyzőkönyvek tanúsága szerint - fölmerült egy külön Unitárius Lexikon megírásának szükségessége, de a kivitelezés részben politikai, részben anyagi körülmények miatt elmaradt. A Magyarországi Unitárius Egyházban dr. Zsakó István egyházi tanácsos tett javaslatot egy Unitárius Lexikon szerkesztésére, az Erdélyben levő Unitárius Egyházban pedig a nemrég elhunyt dr. Erdő János püspök tett figyelemreméltó lépéseket.
E Kislexikon a magyar történelemben, az egyház és a művelődéstörténetben meghatározó szerepet játszó Unitárius Egyház történetét és tagjait mutatja be, Kelemen Miklósnak, a Duna-Tiszaközi Unitárius Szórványegyházközség lelkészének munkájaként, amely mögött 30 éves gyűjtőmunka eredménye húzódik meg. Az adatgyűjtés folyamán meg kellett küzdenie a forrásmunkák felkutatásának nehézségeivel, át kellett tanulmányoznia a hozzáférhető hazai és erdélyi unitárius irodalmat és azok szűkszavú közlései alapján úgy készíteni el a Kislexikont, hogy az - a teljesség igénye nélkül - bemutassa azokat, akik számottevő részesei az egyház múltjának és jelenének. A munka elvégzéséhez a szerző Keserű Bálinttól, a szegedi József Attila Tudományegyetem professzorától, Szűcs-Domaházi Edit tudományos munkatárstól és a budapesti Unitárius Teológiai Intézet igazgatójától, Szász János lelkésztől kapott hathatós segítséget. Az Unitárius Kislexikon megjelenését a Magyar Egyháztörténeti Vázlatok Szerkesztősége tette lehetővé. Köszönet érette.
A Kislexikonban szereplők többsége nem csak az egyházi, de a polgári élet alakításából is kivették részüket. Jelen voltak a tudomány és az irodalom minden területén és jelentősen hozzájárultak annak korabeli alakításához. Egyházi hovatartozásuk részben meghatározta világnézeti álláspontjukat és kifejezte magyarságuknak azt a jövőbemutató jellegzetességét, amely fel tudta dolgozni az idegen hatásokat és be tudta illeszteni személyüket a magyar unitárius közösségekbe.
Az első unitárius jellegű Kislexikon elkészült. Alapul szolgálhat egy nagyobb terjedelmű, esetleg az egész világ unitáriusainak bemutatását szolgáló újabb lexikonnak. Az Unitárius Egyház ezzel eleget tenne annak az elvárásnak, mely szerint: a jövő emberének tisztánlátása érdekében ismernie kell a múltat is, melynek része az az unitárizmus, mely a hitet Isten ajándékának tekinti, felelősséggel tárja föl a hit és a tudás eredményeit és mindezt a gyakorlati életben igyekszik érvényre juttatni. Budapest, 1998. július hóban.
Vissza